A magyar szabadidő-, pihenő- és étkezési utalványok rendszerének egyes szabályozási elemei miatt indított uniós kötelezettségszegési eljárás még tart, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint azonban az Erzsébet utalványért sem kell aggódni. A tárcavezető képviselői kérdésre adott válaszában úgy fogalmazott, \"sajnos, akár már szokványosnak is mondható, hogy az EU vizsgálatot indít a magyar törvényalkotás által elfogadott jogszabályok tartalma miatt. A kormány a jogos észrevételeket tudomásul veszi, megfontolja és elvégzi a szükségesnek ítélt korrekciókat, a magyar szuverenitás alá tartozó jogszabályok tekintetében viszont fenntartja álláspontját\". A magyar kormány abból indul ki, hogy az EU-ban teljes mértékben tagállami hatáskör a szociális ellátó rendszer kiépítése, működtetése, valamint a szociális biztonság megteremtése, a szociális ügyek kezelése az egyes tagállamok belügye. Brüsszel a Szép kártya kibocsátási feltételrendszerét kifogásolva a letelepedés és a szolgáltatásnyújtás szabadságának sérelmét tételezi fel.
