Magyarország a rendszerváltást követően szinte teljesen elhanyagolta és ennek következtében el is vesztette orosz agrárpiacai túlnyomó részét. Több mint egy évtizednek kellett eltelnie ahhoz is, hogy egyáltalán a politikusok újra emlegetni kezdjék, majd lassacskán meginduljanak az egyeztetések az agrárkapcsolatok szorosabbra fűzéséről és erősítéséről. Pár kivétel azért van: negyed százada sikeres a szarvasmarha-szaporítóanyagot exportáló Agrota-2L Kft., évtizedes üzleti kapcsolatai vannak az elsősorban vetőmag-forgalmazással foglalkozó Woodstock Kft.-nek, míg az utóbbi években egyre jelentősebb a csirke- és a pulykaexport is (főként a Master Good Kft. és a Gallicoop Zrt. révén).
A sertéságazatban rosszabb a helyzet. Az épp csak meginduló nagyobb szállításokat követően bedőlt a kapuvári húsüzem, de a Pápai Hús 1913 Kft.-nek sem lehet egyszerű megtartani a piacait a mostani nehézségei mellett. A Pick Szeged Zrt. elsősorban prémium termékeket exportál. A cégek dolgát nehezíti, hogy eleve kevés az itthoni feldolgozható alapanyag, különösen az orosz partnerek által igényelt mennyiségekhez képest. Hasonló a probléma a zöldség-gyümölcs és a borágazatban is. A magyar fél teljesítését tavaly ráadásul az időjárás sem segítette.
A magyar−orosz gazdasági vegyesbizottság mezőgazdasági munkacsoportjában a héten az orosz mezőgazdasági miniszterhelyettessel, Alekszandr Leonyidovics Csernogorovval aláírt jegyzőkönyv és a folytatódó tárgyalások jó alapot jelenthetnek a magyar vállalkozások számára. Az orosz fél szerint a magyar mezőgazdasági és élelmiszer-ipari export a jelenlegi két-háromszorosára is növelhető lenne, amennyiben minőségi árut tud kínálni. Ehhez azonban az árualap és a pénz mellett a közvetlen üzleti kapcsolatok is hiányoznak, a magyar vállalatok sokszor nem is tudják, hogy hol és kinél lenne érdemes kilincselni.
Ha komolyak a magyar szándékok, akkor az értékesíteni kívánt áru mennyiségétől és jellegétől függően érdemes kiválasztani, melyik oroszországi kormányzóságban szeretne üzletelni a vállalkozás − mondta lapunknak egy volt agrárdiplomata. Így Moszkvában a főváros élelmiszer-ellátásáért felelős minisztériumnál, a gazdagabb kormányzóságok közül pedig Sztavropolban, Szentpétervárott vagy Voronyezsben érdemes szerencsét próbálni. Jó lehetőséget kínálhat az együttműködésre a finnugor kötődés és az egykori kapcsolatok okán érzett nosztalgia miatt a némiképp szegényebb, de nagyobb együttműködési hajlandóságot mutató Mari, Komi és Udmurt Köztársaság. Bár késztermékexportra is van lehetőség, az oroszok jobban érdeklődnek a saját önellátási doktrínájuk végrehajtását támogató technológia- és áruexport iránt. Komoly orosz kereslet mutatkozik a csúcsminőségű vetőmagok, állati szaporítóanyagok és állattartási technológiák iránt. A kapcsolatépítésnek kedvez, hogy az ez év szeptemberi Országos Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kiállítás díszvendége Oroszország lesz.
