BUX 137913.44 -1,13 %
OTP 44230 -1,54 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Drága mulatság lett a brazíliai bányavállalkozás

2013. január 30. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az eredetileg tervezett összeg több mint háromszorosába kerülhet az Anglo American Plc bányavállalatnak a brazíliai kaland: mint tegnap kiadott közleményükből kiderül, a Minas-Rio vasércbánya projekt kiadásainak végösszege 8,8 milliárd dollár is lehet. Ezzel egy időben a londoni székhelyű társaság azt is bejelentette, hogy négymilliárd dollárt leír mérlegéből a projekt miatt (eddig 9,6 milliárdos értéken volt nyilvántartva, elemzők 3-5 milliárdos leírásra számítottak).


Reuters

Az Anglo 2008-ban, a nyersanyagpiaci boom csúcsán vette meg a Minas-Rio bányavállalkozást 5,1 milliárd dollárért − az ügyletet már akkor is túlárazottnak tartották szakértők a Bloomberg szerint. Az akkori tervek alapján összesen 2,6 milliárd dollárt költöttek volna egy külszíni fejtésű bányára, a hozzá kapcsolódó vasércfeldolgozóra, valamint a szállítási infrastruktúrára.

A kitermelésnek 2014-ben kellene beindulnia, és a vállalat közlése szerint erre még mindig van esély a jövő év vége felé, bár a mintegy háromszáz szükséges engedélyből továbbra is hiányzik néhány. Az Anglo American szerint alapvetően a brazíliai bürokrácia hátráltatta a beruházást és növelte ezzel annak költségeit, amit csak tovább fokozott az infláció, illetve az, hogy a közeledő riói olimpia miatt egyre nagyobb a hiány szakképzett építőipari munkaerőben. A projekt elhúzódása és drágulása miatt már lemondani kényszerült a vételt nyélbe ütő vezérigazgató, Cynthia Carroll, azt egyelőre nem tudni, ki lép a helyébe áprilisi távozása után.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet