BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Új rendszerben kap támogatást a VÉRT

2013. január 28. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az elmúlt két év adatai alapján 12 és 15 milliárd forint között várható a Vértesi Erőmű Zrt.-nek (VÉRT) kifizetendő szénipari szerkezetátalakítási támogatás összege, amit az Európai Bizottság engedélyével a Magyar Energia Hivatal határoz meg − közölte az anyacég MVM Zrt. A támogatás évente csökken, 2018-ig összesen több mint 42 milliárd forint áll majd a VÉRT-hez tartozó márkushegyi bányaüzem rendelkezésére. Az MVM szerint az összegből 2014-ig biztosítható a normál működés, az azt követő négy évben pedig már a munkavállalók sorsának rendezésére, a rekultivációra, illetve az oroszlányi távhőellátás megoldására költhetik a pénzt (a reorganizációs terv a szénbányászat 2014-es leállításával számol). A társaság ma már képes önerőből működni − mondta Baji Csaba, az MVM elnök-vezérigazgatója, aki szerint tavaly a szénfillér-támogatás nélkül is talpon maradt az erőmű. Az áram nyomott ára miatt azonban mégis szükség van a minden egyes áramfogyasztó által fizetett dotációra.

Közben egy pénteken megjelent kormányrendelet az eddigi üzembezárási támogatást rendkívüli támogatással egészíti ki, így osztva meg az áramfogyasztóktól beszedett 42 milliárdos összeget. A jogszabály szerint az üzembezárási támogatás − ami 2011-ben és 2012-ben is közel 6,5 milliárd forint volt − 2013-ban és 2014-ben 4,85 milliárd forintra, majd nullára csökken. A fennmaradó 19,6 milliárd forint 2011 és 2018 között rendkívüli támogatásként áll a zrt. rendelkezésére. Az üzembezárási támogatást a rendelet szerint a termelési veszteségek alapján számítják, a rendkívüli tételt pedig a termeléshez nem kapcsolódó költségek és bevételek különbözete szerint.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet