Jövő kedden az Emberi Erőforrások Minisztériuma előtt demonstrálnak a bányászok, miután a korkedvezményes, illetve a bányásznyugdíj számukra kedvezőtlen tavalyi átalakítását követően többszöri kormányzati ígéret ellenére sem történt előrelépés ügyükben − jelentette be Rabi Ferenc, a Bánya-, Energia- és Ipari Dolgozók Szakszervezete (BDSZ) elnöke. A múlt év végén egyszer már meghirdettek egy demonstrációt, amelyet a tárgyalások folytatásának ígéretére felfüggesztettek, most azonban megtartják azt. Az elnök szerint nagyjából ezer résztvevőre számítanak az aktív és a már valamiféle nyugellátásban részesülő tagok közül. A szakszervezet hazai és uniós bíróságok, illetve az ombudsman bevonásával az Alkotmánybíróság előtt keres jogorvoslatot, ha nem tud érdemi előrelépést elérni a tagok érdekében.
A szakszervezet szeretné elérni, hogy a külfejtésen dolgozó szénbányászok kapják vissza a szakmai nyugdíjat, álljon vissza a kedvező nyugdíjátlag-számítás és a III. csoportos rokkantsági nyugdíjasok is kapják vissza eredeti járandóságukat. A külszíni bányászat egészségkárosító hatásait már 1985-ben elkezdték vizsgálni, ekkor derült ki, hogy a mintegy 300 méter mély munkagödörben dolgozók a komoly porterhelés mellett biológiai ártalmak és megváltozott levegőminőség mellett voltak kénytelenek munkálkodni. A vizsgálatok hatására kapták meg a külszíni fejtéseken dolgozók is 30 év munkaviszonyt követően a bányásznyugdíjat. Ezt azonban tavaly egyeztetés és átmeneti idő nélkül megszüntették, ráadásul az ígéretek ellenére a korkedvezményes nyugdíj rendszerébe sem építették be. A korkedvezményes rendszer múlt év végi meghosszabbításakor ugyanakkor többé-kevésbé nyilvánvalóvá tette a kormány, hogy a korkedvezményre jogosító listára már nem kerülhet fel újabb munkakör − jegyezte meg az elnök. Ráadásul mivel ezek a dolgozók már nem tudnak megfelelni a munkáltató teljesítményelvárásainak, előbb-utóbb elbocsáthatják őket.
A kedvező nyugdíjátlag-számítás azt jelentette, hogy akik 15 évnél többet dolgoztak föld alatt és a nyugdíjuk kevesebb lett, mint az átlagos bányásznyugdíj, ez utóbbit kapták. A bányabezárások kapcsán mintegy 49 ezer egykori bányászt illetett meg ez a kedvezmény. Az elmúlt egy évben 5-6 jogosult nem tudott a változás miatt élni az egészségkárosító munkakörökben ledolgozott éveket követő ellentételezéssel. Érthetetlen, hogy miért nem várhatott az átalakítással a kormány, holott 8-10 év alatt magától kifutott volna a rendszer a jogosultak idősödésével, ahogyan az is, hogy miért utasították el az ötéves átmeneti időre tett javaslatunkat − mondta Rabi Ferenc. A változás közel tízezer dolgozót érint hátrányosan, többek között az egykori bauxit- és uránbányászokat. A III. csoportos rokkantsági nyugdíjasok átlagos nyugdíja 120−130 ezer forint közé esett. A rokkantnyugdíjakkal kapcsolatos kormányzati átalakítások miatt 2012 elejétől azok, akiket munkára alkalmasnak minősített az orvosi bizottság − nagyjából ezer bányász −, teljesen elveszítették a nyugdíjukat. A többiek − rokkantságuk függvényében − 27 800, illetve 45 000 forintot kaptak. Elhelyezkedésük a legnagyobb munkanélküliséggel küzdő egykori bányavidékeken már csak életkoruk miatt is esélytelen. A Napi Gazdaság az elmúlt egy hét során a nemzetgazdasági és az humán szaktárcától is próbálta megtudni, hogy az elmúlt fél évben mire jutottak a korkedvezményes nyugdíjrendszer átalakításával kapcsolatban, azonban eddig egyik minisztériumtól sem kaptunk választ a kormányzati elképzelésekről.
