BUX 139018.07 -0,34 %
OTP 44890 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökkenthető a környezetterhelés

Összefüggéseiben és a gazdaságban betöltött szerep alapján érdemes vizsgálni az egyes környezetvédelmi és fenntarthatósági célú kezdeményezéseket és fejlesztéseket − vélekedik Kerekes Sándor, a Budapesti Corvinus Egyetem Környezet-gazdaságtani és Technológiai Tanszékének professzora.

2013. január 25. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az egyes csomagolóanyagok környezetvédelmi és társadalmi hasznosság szerinti megítélésekor is több szempontot érdemes mérlegelni: sokkal inkább a fogyasztók szemléletformálása lenne fontos a minél kevesebb hulladék képződése érdekében, mintsem hogy a csomagolóanyagokon vitatkozzunk − mondta Kerekes. Példaként említette, hogy a műanyag csomagolások lassabban bomlanak le, de sok esetben újrahasznosíthatóak, míg a sok környezetvédő által preferált papírcsomagolás kevésbé tartós, a gyártási folyamat környezetterhelése pedig nagyobb, mint a műanyag zacskóké.

A Tetra Pak 2010−2020 közötti vállalati stratégiája minden eddiginél nagyobb hangsúlyt helyez az életciklus alapú szemlélet megvalósítására, vagyis arra, hogy a termékekhez használt alapanyagok, a gyártási folyamat, a szállítás során csökkentsék a környezetterhelést, a cég ökológiai lábnyomát − mondta Révész Zoltán, a Tetra Pak Csomagolóanyag-gyártó Zrt. ellátásilánc-igazgatója. A cég elmúlt 60 éves története során egyébként is tartotta magát az alapításkor meghatározott szemlélethez, miszerint a csomagolásnak lehetőség szerint többet kell megtakarítania, mint amennyibe kerül. Az új stratégia része a felhasznált alapanyagok mennyiségének csökkentése mellett, új, környezetkímélőbb alapanyagok − mint a cukornádból gyártott műanyag kupak − kifejlesztése mellett az is, hogy globálisan 50 százalékra növeljék a visszagyűjtött italos kartonok mennyiségét. Magyarországon a cég alapító tagja az Italos Karton Környezetvédelmi Egyesülésnek, amely tevékenysége révén 8 év alatt 21 százalékra nőtt a kartonok visszagyűjtési aránya. Az életciklus-szemlélet jegyében a cég a teljes értékláncban csökkenti a széndioxid-kibocsátást, emellett áttértek a vízbázisú nyomdafestékek használatára.

A Tetra Pak budaörsi gyára egyébként cégcsoport szinten is élen jár a fenntarthatóságot − és egyben az üzleti hatékonyságot − javító fejlesztésekben. Az elmúlt években mintegy negyedmilliárd forint ráfordítás mellett 39 százalékkal csökkentették a gyár fajlagos energiafelhasználását. A napkollektor- és napelemrendszer beépítése mellett − előbbi megtérülése 15, utóbbié 2,5 év volt − nemrégiben fejeződött be a cég egyik munkatársa által kidolgozott energiatakarékos, úgynevezett szabadhűtéses hűtési rendszer kiépítése. Utóbbi lényegében arra az ötletre épül, hogy a technológiához szükséges hűtést a gyáron kívüli levegővel oldják meg egy levegőcserélő beiktatásával akkor, ha a külső hőmérséklet alacsonyabb, mint a belső. A technológia átvétele iránt már egy holland és pakisztáni Tetra Pak-üzem is érdeklődik. Az energetikai beruházások révén évi 35 millió forintnyi, mintegy 6500 gigajoule-nyi energiát takarítanak meg, ami hozzávetőleg nyolcvan családi ház éves fogyasztásának felel meg. Az elmúlt öt évben 3 százalékkal vékonyabbá tették a csomagolóanyagokat, teljes mértékben újrahasznosítják a gyártási hulladékot. Egy szlovák üzemmel közös fejlesztésünk a vegyszermentes sterilizálásra alkalmas polietilén kifejlesztése, amivel megspórolható a hipermangán használata a gyártási folyamatban − mondta Révész Zoltán. Javítottak a szállítás hatékonyságán is, amivel évi mintegy 370 tonna széndioxid-kibocsátása kerülhető el. A következő jelentősebb változás a Green Office projekt megvalósítása lesz, amelynek során az irodahelyiségek energiahasználatának, az irodai tevékenység környezetterhelésének felmérése után szeretnék csökkenteni a cég ökológiai lábnyomát.


Napi Gazdaság, Pelsőczy Csaba
Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet