Főként a kereskedelemben, vendéglátóiparban és a feldolgozóiparban működő munkaadók nem engedhették meg maguknak a bérkompenzációt − derült ki a Nemzeti Munkaügyi Hivatal (NMH) adatsorából. A szervezet felügyelői január 18-ig 481 munkaadónál regisztrálták a bérkompenzáció hiányát, ami több mint 12 ezer munkavállalót érintett hátrányosan − tájékoztatta a Napi Gazdaságot az NMH. A felügyelőknek nincs büntetési jogkörük, a szankció annyi, hogy a bérkompenzációt nem teljesítő cég két évre kimarad az állami támogatások lehetőségéből. A hivatalnál nem volt kiemelt feladat a bérkompenzáció ellenőrzése, így pontos statisztikai adat sincs arról, ki nem teljesítette a kormányzati elvárásokat.
Az NMH eredménye nem meglepő, az említett ágazatok a leginkább munkaerő-igényesek közé tartoznak, sok a minimálbéren és garantált bérminimumon foglalkoztatott dolgozó, akik esetében a tavalyi drasztikus emelés komoly megterhelést jelentett a vállalkozásoknak. Ráadásul a gazdasági visszaesés, a fogyasztáscsökkenés és a rendelési állományok mérséklődése erősen hátráltatja a szektor bérfejlesztési törekvéseit. Pedig a 2011-es bértárgyalásokon azért állapodtak meg a felek a vállalkozások számára jelentős kiadással járó emelésben, mert a kormány elvárta, hogy a 2011-es nettó kereseteket szinten tartsák − lényegében hasztalan, holott a szociális hozzájárulási adóból bonyolult adminisztráció mellett igényelhető támogatással, illetve szankciókkal kívánta ösztönözni az állam, de ez már sokat lazult.
