BUX 138210.26 -0,92 %
OTP 44440 -1,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A céges versenyképességet rontja a rezsicsökkentés

2013. január 21. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A tízszázalékos rezsicsökkentést részben úgy érte el a kormány, hogy az egyetemes szolgáltatói szektort felmentette a kötelező átvételi díj (az úgynevezett kát) alól. A kiesett bevételt a többi vevővel, tehát a vállalati szektorral fizettetik meg − fogalmaz blogbejegyzésében Varga Katalin, az Energiaklub projektvezetője. A lakossági fogyasztók (valamint a szintén az egyetemes szolgáltatás keretében áramot vételező nem lakossági kisfogyasztók) eddig kilowattóránként 1,7 (átlagosan havonta 200) forinttal járultak hozzá a megújuló energiaforrások támogatásához. A jogszabály-módosítás után a vállalati szegmensnek értékesítő szolgáltatókra, a saját felhasználóinak értékesítő termelőkre, valamint az áramimportőrökre és a nem egyetemes szolgáltatásbeli fogyasztóikra hárul az évi mintegy 40 milliárd forintos összeg (a vállalati szektor többletterhelése 14 milliárd forint). A KPMG elemzése szerint amellett, hogy a kát a szabadpiaci szereplők költségeit növeli, a fejlesztési tárca visszavágta a kereskedők egyetemes szolgáltatásban alkalmazható árrését is, a korábbi, kilowattóránként 1,7-2 forintos szintről egységesen 1,316 forintra.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet