BUX 138793.44 -0,5 %
OTP 44790 -0,29 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem csak az időjárással küzdenek az önkormányzatok

2013. január 15. kedd, 00:00

Fotó: Napi Gazdaság / Földi D. Attila
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A közigazgatás átszervezésének próbaköve is volt a tegnapi időjárási helyzet, pedig anélkül is épp elég tennivaló zúdult már lavinaként az ügyintézők nyakába az elmúlt napokban. A járási hivatalok kialakítása, az iskolák államosítása, az adósságrendezés, egymás és az ügyfelek tájékoztatása, sőt az új illetékesek megtalálása is pluszfeladatokat adott minden helyhatóságnak. Nemcsak az ügyfelek rohamát kell állni, hanem a kollégákét is, hiszen mindenki kérdez mindenkit, miközben sokszor kénytelenek voltak átcsoportosítással megerősíteni az ügyfélszolgálatokat (a legtöbben persze \"csak\" olyasmit szeretnének megtudni, hogy mi hova tartozik, hol találják az illetékes irodát). A fő gondot az áthúzódó ügyek okozzák − mondta el lapunknak a pécsi önkormányzat egy vezető beosztású munkatársa −, sok helyütt az is nehezíti a helyzetet, hogy az iratok egy része még az önkormányzatoknál van, pedig már a járási hivataloknál kellene lenniük. Szakadatlanul kérdeznek a tanácstalan iskolaigazgatók, intézményvezetők is − nehéz ügy mostanában egy korábban az önkormányzat által elkezdett beruházás átadása vagy kötelezettségvállalás teljesítése. (Több szakember fogalmazott úgy lapunknak, hogy nem lett volna szabad egyszerre bevezetni a járási rendszert és államosítani az iskolákat.)

Mindezt általában a korábbiaknál kisebb létszámmal, szerényebb technikai háttérrel kellene megoldani, hiszen jó néhány szakember a járási hivatalokhoz került, néhol még a fénymásolót is magukkal kellett vinniük. A legtöbb gond azokon a kistelepüléseken van, ahol alig maradt jól képzett ember, ami különösen megnehezíti az adósságrendezés, illetve az idei költségvetés előkészítését. Olykor persze a sürgős ügyeket is félre kell tenni a még sürgősebbekért − tegnap azért sem volt könnyű nyilatkozót találni, mert éppen a hó alól akarták kiszabadítani településüket. Több Veszprém megyei falu vezetője például azt próbálta kideríteni, ez ügyben milyen segítségre számíthatnak a járási hivataloktól. Hónapokba telik majd, míg ismét mindenki megtalálja azokat a hivatali kapcsolatokat, amelyekkel gyorsabbá és hatékonyabbá tehető az ügyintézés − jelentette ki egy Zala megyei kisváros polgármestere, de a szombathelyi önkormányzatnál is azt felelték lapunknak: időre és türelemre van szükség, míg az új hivatalok és az önkormányzatok összecsiszolódnak.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet