Legjobb esetben szinten marad a magyarországi foglalkoztatás, a valószínűsíthető forgatókönyv szerint a versenyszférában alkalmazásban állók száma 0,2 százalékkal csökkenhet − mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke a Nemzeti Munkaügyi Hivatallal közösen készített, tavaly őszi rövid távú munkaerő-piaci prognózisra hivatkozva. A pesszimista forgatókönyv szerint a versenyszférában 0,8 százalékkal csökkenhet az alkalmazásban állók száma, de az optimista előrejelzésben sem szerepel 1 százaléknál magasabb bővülés. A felmérésben a belföldre termelő vállalkozások voltak az optimistábbak, a megkérdezettek 14 százaléka jelezte, hogy létszámbővítésben gondolkodik.
Ezek a várakozások alig vagy egyáltalán nem teljesültek az elmúlt években − jegyezte meg Parragh, aki szerint idén a lanyhuló belső kereslet, a várható recesszió, a kedvezőtlen exportkörnyezet és az uniós gazdaságtól való technológiai lemaradás miatt szintén érdemes fenntartással kezelni ezeket az előrejelzéseket.
Bízunk benne, hogy megvalósulhat az egyszázalékos foglalkoztatásbővítés − mondta Czomba Sándor, a foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár. Szerinte nem zárható ki, hogy ha a gazdaság nem képes nőni, 2013-ban nagyobb szerepet kaphat a közfoglalkoztatás. A közszféra számára 84 milliárd, míg a versenyszférában 64 milliárd forintot különített el a költségvetés a munkavállalók 2011-es bérének nominális szinten tartásához. A tervek szerint idén is a tavalyihoz hasonló nagyságrendű kerettel hirdetik majd meg a költségvetésből finanszírozott munkahelyteremtő, illetve munkahelymegtartást támogató pályázatokat − mondta a Napi Gazdaságnak Czomba Sándor. A Nemzeti Foglalkoztatási Alap (korábban Munkaerő-piaci Alap) forrásaiból idén is a tavalyihoz hasonló, mintegy 27 milliárd forint jut az elhelyezkedést segítő munkaerő-piaci programok támogatására.
