A várakozások szerint olyan, szokásosnak nem nevezhető lépésekbe kezdhet a magyar jegybank, amelyek egy-egy nagyobb országban is legalábbis ellentmondásosak lennének, nemhogy egy Magyarországhoz hasonló kis gazdaságban − állapította meg a Reuters elemzése. A hírügynökség szerint Orbán Viktor miniszterelnök hamarosan teljesen irányítása alá vonja az eddig \"kemény diónak\" bizonyuló jegybankot, miután a márciusban Simor András jelenlegi elnököt váltó vezetőt már a kormányfő jelöli. Elemzők arra számítanak, hogy az MNB új elnöke megteszi majd azt, aminek Simor ellenállt, azaz nem gördít akadályt a kormányzati műhelyekben kidolgozott \"kockázatos és szokatlan\" gazdaságélénkítő ötletek megvalósítása elé − így például olcsó hitellel árasztja el a piacot vagy a másodpiacokon állampapír-vásárlásba kezd, de a devizatartalékok csökkentését sem tartják lehetetlennek. Ezzel kapcsolatban arra hívják fel a figyelmet, hogy a leendő elnök személye másodlagos, a monetáris politikát ugyanis \"távirányítással\" határozzák majd meg.
Bízom benne, hogy a kormány megértette a kockázatokat − idézte a Reuters Barcza Györgyöt, a Századvég Gazdaságkutató Zrt. vezető elemzőjét, aki szerint a jegybanknak korlátozott mozgástere van a kedvezményes banki refinanszírozás biztosítására, ennek azonban eszköze lehet a devizatartalék egy részének felhasználása. A Reuters által megkérdezett elemzők szerint a 2012 végén 33,9 milliárd euró értékű tartalék csekély mértékű csökkentése elképzelhető, nagyobb felhasználás azonban már komoly piaci zavarokat okozhat. A Miniszterelnökség a hírügynökség kérdésére annyit közölt, hogy a kormányfő \"a megfelelő időben\" meghozza majd a döntést a jegybankelnöki jelölésről, hogy az átmenet zökkenőmentes legyen.
