Kiemelten fontos lesz a konföderáció számára idén a munkavédelem − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) elnöke. Egyrészt számos munkahelyen idén tartják a munkavédelmi képviselő-választásokat − a képviselők feladatait és jogosítványait a munkavédelmi törvény továbbra is tartalmazza, még ha némi értelmezési vita akad is az új munka törvénykönyve kapcsán. Ez utóbbi leginkább akörül forog, hogy az új törvénykönyv szakszervezeti tisztségviselőkkel kapcsolatos szabályai változtak, és a cég által foglalkoztatottak létszámához kötötte a munkajogi védelemben részesülő tisztviselők számát és egyes kedvezményeit is. Ez a változás azonban Pataky értelmezése szerint nem érinti az adott munkahelyeken megválasztott, egyébként a munkavállalók érdekeinek képviseletével megbízott munkavédelmi képviselőket, vagyis ugyanakkora számban tevékenykedhetnek, mint eddig.
Miután az MSZOSZ jelentős, mintegy 50 millió forintnyi támogatást nyert el a Norvég Alap pályázatán a munkavédelmi képviselők képzésére, az idén várhatóan már megkezdődik az érdemi munka is. Eredetileg ugyan arra pályáztunk, hogy országos hálózatba szervezzük a munkavédelmi képviselőket, létrehozva egy információs hálózatot számukra, azonban a vártnál kevesebb, nagyjából a felének megfelelő támogatást sikerült végül elnyernünk − mondta az elnök. Ezért várhatóan országos hálózat helyett a központi régióra, illetve hat megyére kiterjedő hálózatot valósítanak meg. A másfél éves program része lesz a képviselők munkajogi, munkavédelmi, és egyéb tartalmú képzése is. A szakmai együttműködő partnerek közé a Nemzeti Munkaügyi Hivatalt, illetve a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségét sikerült megnyerni. Eredetileg idén januárban már megkezdődött volna a program, azonban várhatóan csak a következő hetekben írhatják alá a támogatási szerződést, s aztán kezdődhet a megvalósítás is.
