BUX 139211.23 -0,2 %
OTP 44950 0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jól haladunk az agrártámogatásokkal

2013. január 10. csütörtök, 00:00

Fotó: Napi Gazdaság / Kiss Dániel
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) megkezdte a területalapú támogatások második felének kifizetését, ez mintegy 140 milliárd forint átutalását jelenti 175 ezer termelőnek − jelentette be Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter. A támogatás összege a 2012-es évre 59,74 ezer forint hektáronként, első felét az Európai Bizottság jóváhagyásával már tavaly októberben előlegként folyósították. Várhatóan április végére befejeződik a területalapú támogatások átutalása, legkésőbb az a mintegy 3 ezer ügyfél juthat hozzá a támogatáshoz, aki különféle birtokviták miatt előleget sem kapott − mondta Palkovics Péter, az MVH elnöke. Tavaly egy százalék alatt volt a hibaarány a beadott kérelmeknél, köztartozások miatt pedig nagyságrendileg 1-1,5 milliárd forintot vont el az adóhivatal.

Tavaly decemberben megkezdődött az agrár-környezetgazdálkodási, a kedvezőtlen adottságú területekre és a Natura 2000 területekre járó támogatások kifizetése is, ami januárban folytatódik: a három jogcímre további 8, illetve 1,5-1,5 milliárd forint áll rendelkezésre. Múlt év végi adatok szerint az ÚMVP-ben 2007−2013 között rendelkezésre álló 1350 milliárd forint 96 százalékát sikerült lekötni, a kifizetés pedig 52 százalékon állt − mondta lapunknak Palkovics Péter. A még elérhető forrást 10 százalékkal vállalják majd túl saját kockázatra 2013 végéig, amit várhatóan a fel nem használt támogatások összegéből fedeznek. A visszajövő forrásoktól függően idén ismét nyílhat gépbeszerzési jogcím az erre az évre tervezett programokon túl.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet