BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hosszú tárgyalásra számít a HÖOK

2013. január 10. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Holnap folytatódhatnak a tárgyalások Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) között. A találkozó inkább a december 22-i előző esemény folytatása, nem pedig a tervekben szereplő többszereplős, többfordulós egyeztetéssorozat nyitánya − mondta lapunkak Kiss Dávid, a HÖOK elnökségi tagja. A tavalyi utolsó tárgyalás alkalmával ugyanis április végéig tartó, a felsőoktatás átfogó kérdéseit érintő egyeztetéssorozatban állapodott meg a miniszter és a HÖOK. Két témát még januárban megvitatnak: a hallgatói szerződések ügyét, valamint az egyetemi autonómia kérdését. A HÖOK ma találkozik az Országos Felsőoktatási Egyeztető Fórum (OFEF) delegáltjaival, hogy szándékaikat összehangolják. Ezt segíti, hogy a HÖOK kérésére az EMMI elkezdte \"csepegtetni\" a felsőoktatási intézmények kapacitására vonatkozó információkat.

Ennél jóval fenyegetőbb hangnemet ütöttek meg hétfőn a Hallgatói Hálózat (HaHa) ELTE BTK-sejtjének fórumán a hallgatók, amikor ultimátumot intéztek a kormányhoz. Eszerint február 11-től nagyobb demonstrációkat tartanak országszerte, ha a kormányzat nem teljesíti korábbi, valamint a hétfőn megfogalmazott újabb követeléseiket. Újabb céljaik között szerepel az érdemi tárgyalások megkezdése valamennyi érintettel és a nyilvánosság bevonásával, azonnali válságintézkedésként sürgetik, hogy soron kívüli gyorssegéllyel adják vissza a felsőoktatásból kivont pénzeket, minden szakon biztosítsanak államilag finanszírozott helyeket, a felvételi ügyintézés díját vállalják át a hátrányos helyzetűektől, és tegyék lehetővé, hogy sorrendváltoztatáskor új szakokat is megjelölhessenek a felvételizők.

A Hallgatói Hálózat hatpontos követelése:
1. Követeljük a köz- és felsőoktatás átfogó reformját!
2. A keretszámokat állítsák vissza legalább a 2011-es szintre!
3. Állítsák le a forráskivonást, kompenzálják az elvonásokat!
4. Töröljék el a hallgatói szerződést!
5. Ne korlátozzák az egyetemi autonómiát!
6. Az átfogó reformnak biztosítania kell, hogy a hátrányos helyzetű családokból is legyen esély bejutni a felsőoktatásba.
Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet