BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Esztergomot csak 40 százalékig konszolidálnák

2013. január 10. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A narancsszínű, 5000 fő feletti városok részesülhetnek a legnagyobb állami segítségben az adósságkonszolidáció során − derül ki a Belügyminisztérium javaslatából. A tízmilliárd forintnál nagyobb adósságú önkormányzatok közül a 46 650-es lélekszámú − 2011. december 31-i állapot szerint − 21,3 milliárd összadóssággal működő Hódmezővásárhely esetében az adósságkonszolidáció tervezett mértéke 60 százalék. Ugyanez a helyzet a 21,2 milliárdos terhet nyögő Kaposváron is. Nyíregyháza, Debrecen, Keszthely adósságát fele részben vállalja át az állam.

A tavaly már pengeélen táncoló Esztergomot mindössze 40 százalékban konszolidálják. A 30 ezres város 24 milliárd forint adósságot halmozott fel. A Fővárosi Önkormányzat és a budapesti kerületek egységesen 40 százalékban részesülnek, függetlenül attól, hogy 21 ezer (XXII. kerület) vagy 134 ezer (XI.) lakosa van. Az adósságátvállalás százalékos mértékéről az államháztartásért felelős miniszter és a helyi önkormányzatokért felelős miniszter legkésőbb február 28-áig köt megállapodást az érintett önkormányzatokkal. Ezt követően a tárca vezetőivel az ÁKK Zrt. útján legkésőbb június 28-áig születhet egyezség a városok és azok hitelezői között. Az önkormányzatok csütörtökig az átvállalással érintett adósságelemek 2012. december 31-ei állományáról meghatározott adattartalom szerinti igazolást és nyilatkozatot kaptak a − például − hitelt biztosító pénzintézetektől.

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet