BUX 138821.67 -0,48 %
OTP 44890 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Van, ahol már pezseg az autópiac

2013. január 8. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Több mint negyedével megugrottak tavaly Japánban az autóeladások − derül ki a japán autókereskedők szövetségének adataiból. A 2012-es év egészében összesen 3 390 274 személygépkocsit, teherautót és buszt adtak el a szigetországban, ez 26,1 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A környezetbarát kocsik piacát az állami támogatások is élénkítették − emlékeztetett a BBC −, decemberben ezek kifutása miatt esett kissé vissza az értékesítés. A 2011. márciusi cunami nyomán a nagy japán autógyártók jó része kénytelen volt felfüggeszteni a termelést, de 2012-re már kikerültek a gödörből. (A belföldi sikerre szükség is volt, miután a Toyota, a Nissan és a Honda az előző évinél 3−5 százalékkal kevesebb kocsit tudott tavaly értékesíteni Kínában, részben a két ország közti területi vitákat követő bojkott miatt.)

Rég nem látott jó évet zárt tavaly a brit autópiac is. Az új autók regisztrációja 5,3 százalékkal 2,04 millióra nőtt 2012-ben − ez a legmagasabb szint 2008 óta. A legkelendőbb a Ford Fiesta és a Focus, valamint a szigetországban Vauxhallként ismert Opel Corsa és Astra modellje volt, utánuk következett a Volkswagen Golf. Az adatokat ismertető SMMT autóipari szervezet vezérigazgatója, Paul Everitt 2013-ra is hasonlóan jó eredményt vár, a Barclays bank ágazati szakértője viszont kérdésesnek tartja, hogy fennmarad-e ez a kereslet. A tavalyi növekedési ráta 11 éve a leggyorsabb volt − ám volt honnan emelkedni a válság évei után és az eladások még így sem érték el a recesszió előtti csúcsot: 2007-ben még 2,4 millió új gépkocsit adtak el Nagy-Britanniában.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet