BUX 138530.74 -0,69 %
OTP 44640 -0,62 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A paksi bővítést is veszélyeztetheti az energetikai csúcsszerv

2013. január 8. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) és a Magyar Energia Hivatal (MEH) összevonása súlyosan sértene Magyarország által elfogadott fontos nemzetközi egyezményeket és irányelveket − fogalmazott közleményében Aszódi Attila, a BME Nukleáris Technikai Intézetének igazgatója. A szakember szerint a nukleáris biztonsági hatóságnak teljes függetlenséget és önállóságot kell biztosítani, a nemzeti fejlesztési miniszter által jegyzett kormány-előterjesztés azonban az OAH-t, a MEH-et és a Magyar Bányászati és Földtani Hivatalt egyetlen iparszabályozó hatóságba vonná össze. Az OAH bevonása életveszélyes lenne, a nukleáris szakmában ugyanis az első számú szabály, hogy a biztonság elsőbbséget élvez minden más szempont előtt − hangsúlyozta Aszódi, hozzátéve, az energiahivatal feladata pedig az energetikai ipar versenyszabályozása mellett az ellátásbiztonság biztosítása is. A javasolt összevonás megvalósítása nemcsak a magyar nukleáris létesítmények nemzetközi elfogadtatását veszélyeztetné, de − ha a magyar hatósági rendszer elvi hibás − egy új paksi blokk építése is európai ellenállásba ütközhet, az igazgató ugyanakkor \"nagyon bízik\" abban, hogy \"a politikai döntéshozók hajlandóak meghallgatni a szakembereket, és a tervezett változtatást nem hajtják végre\".

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet