A kormány vizsgálja a víz és a szemétszállítás díjának mérséklési lehetőségét is − mondta Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) államtitkára pénteki sajtótájékoztatóján. A megvalósítást nehezíti, hogy ezeken a területeken uniós forrásokból is megvalósultak beruházások, ezért olyan megoldásokra van szükség, amelyek nem sértenek uniós kötelezettségeket, illetve tekintettel kell lenni arra is, hogy e területek árstruktúrái rendkívül bonyolultak.
Fónagy szerint a kormány \"minden rendelkezésére álló eszközzel\" meg kívánja akadályozni, hogy a lakossági rezsicsökkentés hatását a nagyfogyasztókra hárítsák a szolgáltatók, a politikus szerint a rendszerhasználati díj az egyetlen olyan tétel, amelyet a szabad piacon érvényesíteni tudnának a szolgáltatók, az azonban mindössze 2 százalék mozgásteret jelent. Az államtitkár a Népszabadságnak arról is beszélt, hogy bár a mostani lépésekkel nem a szolgáltatók tönkretétele a kormány célja, a kabinet ugyanakkor \"szívesen látna\" nagyobb mértékű közösségi tulajdont a szektorban, \"nem térne ki\" az eladási ajánlatok elől. Szakértők korábban arra hívták fel a figyelmet, hogy nem a tulajdoni helyzet, hanem a piaci körülmények közötti működés lehet mérvadó az energetikában.
