Idén − az Európai Bizottság jóváhagyását követően − nagyvállalatok is részt vehetnek a agrárkárenyhítő rendszerben, miután módosult a termelést érintő időjárási és más természeti kockázatok kezeléséről szóló törvény. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) 2012-es adatai szerint várhatóan 335 céggel és mintegy 117 ezer hektárral bővülhet ez a kockázatközösség. A változás növeli a kárenyhítési alapba befolyó termelői befizetést is, a vidékfejlesztési tárca jelenlegi adatai alapján mintegy 125 millió forinttal, amit hasonló nagyságrendű költségvetési kiegészítés is követ. Önkéntes belépőkkel tovább bővülhet a résztvevők köre 2013-ban.
A tavaly bevezetett új kockázatkezelési rendszerben az MVH adatai szerint 63 750 regisztrált termelőnek kellett volna megfizetnie a hozzájárulást, a szeptember közepi határidőig ennek 62 866-an tettek eleget, az alapba így összesen 3,63 milliárd forint érkezett. Több mint 10 ezer termelő önként csatlakozott a rendszerhez.
A kockázatkezelési törvény módosítása többek közt meghatározza a referenciahozam és a tárgyévi hozam értékét, a tavaszi és téli fagy, illetve fagykár, valamint az üzemi szint fogalmát, stilisztikai pontosítás miatt módosítja a kárenyhítési alap intézményfejlesztésre felhasználható 4 százalékával, illetve a forrászárolási, -elvonási tilalommal kapcsolatos paragrafusokat. A változásokat a még tavaly megkötött, de 2013-ra vonatkozó biztosítási szerződéseknél is alkalmazni kell. A termelők számára új előírás, hogy a kérelemmel egyidejűleg a kárenyhítő juttatásra vagy biztosítási díjtámogatásra jogosító termények szerinti bontásban kell nyilatkozniuk a használatukban lévő termőterületről, illetve a megtermelt termésmennyiségről. Kikerült viszont a javaslatból a végszavazás előtt a kárenyhítő juttatás összegének megállapításával kapcsolatos módosítás, a Vidékfejlesztési Minisztérium ugyanis ezeket a szabályokat ismételten felülvizsgálja.
