A magyarországi közép- és kisvállalkozások által vásárolt áram ára 11-12 százalékkal is emelkedhet a január 1-jétől érvényes új hálózati tarifák alapján, a nagyfeszültségen vételező ipari energiafogyasztók pedig akár 30 százalékkal is többet fizethetnek kilowattóránként az áramért − derül ki az Energiainfo.hu elemzéséből. Az ipari fogyasztók versenyképességének romlására utal, hogy a megújuló energiaforrások fejlesztését támogató kötelező átvételi rendszer (kát) szabályainak módosítása − a lakossági rezsicsökkentés érdekében − mintegy 14 milliárd forintot csoportosít át a háztartási fogyasztók költségeiből az áramkereskedőkhöz, illetve a szabadpiacon vásárló ipari fogyasztókhoz. A magyarországi energiapiacon évtizedek óta \"tomboló\" keresztfinanszírozásra tett rá egy lapáttal a törvényhozás − fogalmazott a változások kapcsán Drucker György, a szakportál vezető elemzője, aki szerint így folytatódik a gyakorlat, hogy az ipari energiafogyasztók finanszírozzák az alacsonyabb háztartási energiaárakat.
