BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre sem számíthatnak béremelésre a pedagógusok

2012. december 28. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Mindössze alig több mint 21 millió forint jut jövőre, havi szinten az állami költségvetésből a Klebelsberg Intézményfenntartó Központon (KIK) keresztül a pedagógusok és az őket közvetlenül segítők bérére. A jövő évi költségvetés pedig összesen alig 412 milliárd forint támogatással és 35 milliárdos bevétellel, azaz összesen 446,9 milliárd forint kiadással számol a 2012-es törvény értelmében a \"köznevelési feladatellátás és irányítás intézményei\" cím alatt a KIK feladatainak ellátására.

Ebből az önkormányzati fenntartóktól átkerült pedagógusok és az őket közvetlenül segítők bérére, illetve azok közterheire összesen 328 milliárd forintot különítenek el, ami a tagintézményeket nem számolva 1297 önkormányzat által működtetett úgynevezett székhelyi iskola között oszlik meg. \"Az iskolák államosításával új feladatmegosztás igazságosabb, kiszámíthatóbb és kiegyensúlyozottabb viszonyokat teremt, nagyobb biztonságot nyújt a gyerekeknek és a pedagógusoknak\" − írta az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI). Ám hogy ez a gyakorlatban mit jelent január 1-jétől, arra nem kaptunk választ. Az elég valószínű, hogy fizetésemeléssel nem érdemes a tanároknak kalkulálniuk jövőre sem. Egyelőre csak annyit tudni, hogy a karácsonyi szünet után pár nap múlva folytatódó tanévben az óvodák kivételével általános szabályként állami fenntartásba kerülő oktatási intézmények \"fenntartása alapvetően szakmai irányítást\" jelent, melybe beleértendő a pedagógusok és a nevelő-oktató munkát közvetlenül segítők bérének, járulékainak központi biztosítása, bérfinanszírozása, valamint a taneszközellátás és a külső szakmai ellenőrzés támogatása. A központi költségvetés szakmai-dologi feladatokra összesen 11,3 milliárd forintot irányoz elő.

Fő szabályként a háromezer lélekszámúnál kisebb települések iskoláinak működtetése lesz automatikusan az állam kötelessége, ám, ha az önkormányzat a bevételeiből azt képes finanszírozni, s erről nyilatkozik, átveheti a feladatot. A november 15-éig megadott határidőig 83 település jelezte feladatátvételi szándékát, ebből 55 alkalmas a működtetési feladat ellátására. A háromezernél magasabb lélekszámú falvak, városok is nyilatkozhattak arról, hogy tudják-e fedezni a vagyonnal együtt járó kiadásokat. A határidő számukra is november 15. volt. A KIK-től megtudtuk, közülük 227 nyilatkozott arról, hogy a működtetést is átadná az államnak, viszont 120 vállalta, hogy hozzájárulást fizet az államnak iskolája működtetéséhez, a többi 107 pedig nem mondott le iskolája működtetéséről.

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet