A magyar energiaágazatot az állami intézkedések uralták 2012-ben: míg a beruházások gyakorlatilag állnak, a kormány mind nagyobb lépésekkel igyekezett kiterjeszteni az MVM Zrt. portfólióját, miközben a rezsiköltségek befagyasztása, illetve csökkentése tovább rontotta a szolgáltatók helyzetét. Számos jogszabályváltozás jelezte, a kabinet nem számít stratégiai partnerként az energetikai cégekre. Bár a szektorra kirótt árbevétel alapú válságadó az év végével megszűnik, a Robin Hood-adó kulcsának 8-ról 31 százalékra emelése, illetve a vezetékek és csövek hossza alapján megállapított új közműadó tovább rontja az energia- és közműcégek helyzetét.
A főként lakosságot ellátó egyetemes szolgáltatás masszív veszteségei, illetve a magas bázisról tovább emelkedő adóterhelés láttán szakértők arra figyelmeztetnek, hogy az ármoratórium, illetve -csökkentés rövid távú pozitív hatásai mellett a fogyasztók hosszabb távon rosszabb helyzetbe kerülhetnek. A kötelező fenntartásokon kívüli fejlesztések elmaradása akár néhány éven belül is ellátási problémákat okozhat. A zöld fejlesztések legnagyobb akadálya pedig a megújuló energia új támogatási rendszere (a metár) csúszása. Piaci szereplők rég adottnak vették, hogy a többszöri halasztás után meghatározott január 1-jei indulásból se lesz semmi, a szaktárca hónapok óta nem is kommunikál erről. Hírek szerint több tényező is hátráltatja a rendszer indulását: egyrészt az \"atomlobbi\" működése a paksi bővítés kapcsán, másrészt a kormányzati rezsicsökkentési törekvések, hiszen a dotációs mechanizmus árát a villanyszámlában fizetik (és fizetnék) meg a felhasználók.
Tavaly év végén a gáz és az áram mellett már a távhőért fizetendő díjak meghatározása is a fejlesztési tárcához került (a támogatás pedig a termelőtől a szolgáltatókhoz), ami milliárdos veszteségeket hozott a kötelező áramátvételi rendszerből kikerülő kapcsolt erőműveknek. A helyzet valamelyest javult az évközbeni módosításokkal, a Magyar Kapcsolt Energia Társaság szerint azonban a novemberi távhőtermelői árrendelet és a támogatás szabályozása arra utal, hogy a kormány már nem számol a kapcsoltan áramot és hőt előállító erőművekkel.
