Minden harmadik esetben találtak hiányosságot az ellenőrök az idei karácsony előtti próbavásárlások során, fogyasztóvédelmi eljárást 250 esetben indítottak, a kiszabott bírság 19,5 millió forintot tett ki − ismertette a vizsgálatok eredményét Fülöp Zsuzsanna, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság szóvivője. Tavaly a kifogásolási arány még 55 százalékos volt. Elsősorban az áruházláncokat, bevásárlóközpontokat vizsgálták, de jártak karácsonyi vásárokon és piacokon is. Az ellenőrzött 520 üzletben 10 ezer termék kereskedelmét ellenőrizték. A legtöbb probléma az árak feltüntetésével, a túlszámlázással, illetve az akciós árakkal volt. Minden karácsony előtt ellenőrzik a fényfüzérek biztonságát, de továbbra is mindössze 10 százalékuk megfelelő.
A webáruházaknál a leggyakoribb probléma az, hogy nem hívják fel kellő súllyal a vásárlók figyelmét a jogaikra, például arra, hogy az átvételtől számítva 8 munkanapon belül elállhatnak a vásárlástól. A kis- és középvállalkozásokat első esetben nem bírságolja a hatóság, viszont ellenőrzik, hogy a hiányosságokat a kereskedők a megszabott határidőn belül pótolják-e.
