A magyar kormány által értékesített 2,5 millió EUA széndioxid-kvóta értékesítéséből befolyó 4,5 milliárd forintból 1,8 milliárd jut a Zöld Beruházási Rendszer (ZBR) Panel II. programjának finanszírozására − közölte a Magyar Energiahatékonysági Intézet Kft. (MEHI). A kvótabevételek felhasználásáról a 2012-es költségvetés december 5-én megjelent módosítása rendelkezik, eszerint a 2012-ben realizált bevételek fele a központi költségvetés általános forrásaiba kerül. A megmaradt összegből levonják a fejlődő országoknak még 2009-ben ígért klímavédelmi fejlesztési segélyek összegét (mintegy félmilliárd forintot), a maradék 1,8 milliárdot pedig energiahatékonysági programokra fordítják. Magyarország december 10-én és 17-én adott el összesen 2,5 millió darab, az EU vállalatközi széndioxidkibocsátás-kereskedelmi rendszerének (ETS) 2008−2012-es időszakában érvényes EUA-egységet.
A törvénymódosítás indoklása szerint a ZBR Panel II. konstrukciójára 2009-ben 14 milliárd forint többlettámogatási igény érkezett be, a kormány 2011-ben úgy döntött, hogy a szükséges forrásokat elsősorban a széndioxidkvóta-kereskedelmi bevételekből kell biztosítani. Jelenleg 8,6 milliárd forint bevonására van még szükség, ennek egy része (mintegy 1,6 milliárd forint) a \"költségvetési törvény jelen módosításával biztosítható.\"
