Az emberi egészség védelme közös cél, odafigyeléssel, az élelmiszerek gondos kiválasztásával és elkészítésével számos élelmiszer okozta kellemetlen megbetegedés elkerülhető. Éppen ezért az élelmiszer-biztonsági ismeretek oktatása már kisgyermekkorban kulcsfontosságú, hiszen így a fiatalok - a megszerzett tudást beépítve mindennapjaikba - felnőttkorukra tudatos fogyasztókká válhatnak - nyilatkozta nemrég Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős helyettes államtitkára. Ettől a tanévtől ugyanis a Nemzeti Alaptanterv része az élelmiszer-biztonság oktatása. Ez remélhetőleg segíti majd a diákok tudatos fogyasztóvá válását.
A Vidékfejlesztési Minisztérium, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal és a Corvinus Egyetem Élelmiszer-tudományi Karának kutatói közösen dolgozták ki azt a szakmai tervezetet, amelyet az Emberi Erőforrások Minisztériuma is támogatott, és végül az Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet szakértői ültették át a Nemzeti Alaptantervbe. Az ismeretek a jelenlegi tantárgyak (környezetismeret, természetismeret, kémia, biológia, fizika, technika-életvitel-gyakorlat) keretein belül kaptak helyet, és felölelik a teljes általános iskolai képzést az alsótól a felső tagozatos osztályokig. A jövőben a diákok többet tanulnak majd az élelmiszerláncról, megismerhetik az ételalapanyagokat, a konyhakultúrát, a hungarikumokat és az élelmiszerek által okozott megbetegedéseket.
