Novemberben egyhetes, országos akció-ellenőrzés során vizsgálták a nem dohányzók védelméről szóló törvény előírásainak betartását a megyei, fővárosi kormányhivatalok népegészségügyi szakigazgatási szervei az Országos Tisztifőorvosi Hivatal felkérésére. Ez idő alatt közel 4 ezer egységet kerestek fel és a tapasztalatok szerint viszonylag kevés szabálytalanságot találtak. A kifogásolási arány 0,62 százalékos volt, ami azt jelenti, hogy a közegészségügyi felügyelők ezer ellenőrzésre vetítve átlagosan 6 esetben találtak szabálytalanságot az akció egy hete alatt. Csaknem negyedmillió forintos bírságot szabtak ki a felügyelők. Elsősorban a vendéglátóhelyeket ellenőrizték, az apropót a szabadtéri vendéglátóhelyek, teraszok fokozatos bezárása adta, mivel többfelé megszűntek azok a helyek is, ahol a törvény előírásainak betartása mellett is rá lehetett gyújtani. A legtöbb gond a közterületeken adódik a tiltott helyen dohányzók és az eldobált csikkek miatt. Visszatérő probléma, hogy a füstölést tiltó feliratokat nem vagy nem megfelelően helyezik el, ahogyan az is, hogy vendéglátók szerint a dohányzók sokszor a felszólítás ellenére sem tartják be az előírt 5 méteres távolságot.
Idén április és november között összesen mintegy 36 ezer ellenőrzést végzett a hatóság országszerte, a kiszabott bírságok várható összege megközelíti a 10 millió forintot. Az ÁNTSZ tapasztalatai szerint a tulajdonosok, üzemeltetők és az állampolgárok is megértették a nem dohányzók védelméről szóló szabályozás fontosságát, és alapvetően jogkövető magatartást tanúsítanak. Sőt számos esetben a szigorítás vezetett a dohányzásról való leszokáshoz is. A hatósághoz jó példák is eljutottak: akadt iskola, ahol január óta a dohányzó pedagógusok aránya 50 százalékról 10 százalékra csökkent. Hazánkban a lakosság 29 százaléka dohányzik, a nők és a férfiak napi átlagos cigarettafogyasztása az unió átlaga feletti. A tüdőrákban elhunytak számát tekintve Magyarország világelső, a betegség kiváltó oka 90 százalékban a dohányzáshoz kötődik.
