BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Erdélybe látogatott a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat

A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat tagjai és önkéntesei minden év májusában és októberében Erdélybe utaznak, ahol kórházakban, iskolákban, óvodákban szűrik, vizsgálják és gyógyítják a rászoruló gyermekeket.

2012. december 14. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Idén ősszel a szakorvosok és egészségügyi szakemberek a csángókhoz, Csíkszentdomokosra, Csíkszeredába, Csíkszentmártonba, Gyimesfelsőlokra, Gyimesbükkre és Székelyudvarhelyre látogattak el. Az orvoscsoportban csecsemő- és gyermekgyógyászok, gyermekneurológus, bőrgyógyász, gyermekradiológus, fül-orr-gégész, fogorvosok, traumatológus, pedoaudiológus, hallásakusztikus, szülész-nőgyógyász, kéz- és plasztikai sebész vett részt a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat erdélyi körútján. A szakemberek közel 1500 gyermeket vizsgáltak meg egy hét alatt, és 36 esetben született javaslat magyarországi továbbkezelésre, műtétre. Tizenkét műtétet már elvégeztek, illetve folyamatban vannak, 28 szemüveget készíttetett el a szervezet, valamint hat hallókészüléket is átadtak. Idén először csatlakozott az egyhetes körúthoz a nőgyógyászati szűrőkamion. A mobil rendelőben dolgozó önkéntes szakemberek közel 450 szűrést végeztek egy hét alatt. A nőgyógyászati citológiai leletek szintén elkészültek. A Székelyföldön végzett vizsgálatok eredménye alapján előreláthatóan öt nőgyógyászati műtétre kerül sor, illetve további 16 főnél derült fény súlyos elváltozásra/betegségre.

A gyermekmentő szolgálat ezért is tartja nagyon fontosnak, hogy mind a gyerekek, mind a felnőttek a betegségek megelőzése érdekében rendszeres szűrővizsgálatokon vegyenek részt. Az orvoscsoport tagjai a Hargita megyei sürgősségi kórházban gyermekgyógyászati, gyermekneurológiai és fül-orr-gégészeti vizsgálatokat végeztek. A gyermekneurológus a csíkszentmártoni korai fejlesztő központban is ellátott betegeket. Különösen fontos az önkéntes fogorvosok munkája. A székelyföldi szűrések során a fogorvosok idén tapasztaltak először fejlődést és látható eredményt, ami a több éve tartó − évente kétszeri − szűrésnek, kezelésnek és felvilágosító tevékenységnek is köszönhető. Idén először találkoztak kevesebb szuvas foggal, így az orvosoknak a kezelések mellett több idejük maradt a fogvédelemre (barázdazárásra) és a szájhigiénés felvilágosító munkára. A fogorvosok egy hét alatt közel 150 óvodás és általános iskolás gyermek fogait vizsgálták meg és kezelték, volt olyan, akinek egyszerre négy-öt fogát is kezelni kellett. A fogorvoscsoport egyik tagja, Fórizs Etelka már tizenhetedik éve jár önkéntesként Erdélybe a gyermekmentővel.

Az egyhetes út alatt a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat ünnepélyes keretek között egy gyermekmentő-autót is átadott a Hargita megyei mentőállomás részére. Mint minden ősszel, az orvoscsoport látogatásával egy időben idén is sor került a magyar parlamenti képviselők és a Hargita megyei közméltóságok csapatainak hagyományos futballmeccsére Csíkszentdomokoson, amelyet az egykori Aranycsapat tagja, a gyermekmentő szolgálat sportbizottságának elnöke, Buzánszky Jenő vezetett.


Kapott_NEM_jelenik_meg_FE-n
Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet