BUX 139211.23 -0,2 %
OTP 44950 0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Olcsóbb áramot hozhat a támogatás változása

2012. december 12. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A végfogyasztói áramárat is csökkentheti a a megújuló alapon termelt áram új, várhatóan január elsejétől induló allokációs rendszere − derült ki a Magyar Szélenergia Ipari Társaság (MSZIT) szakmai rendezvényén. A rendszerirányító Mavir Zrt. által kidolgozott eljárás csökkenti az úgynevezett kiegyenlítő energiára fordítandó összeget azzal, hogy a kötelező átvétel (kát) tervezését kettébontja, az áram részét zsinórtermékként allokálja a kát-átvevőkre, a fennmaradó részt pedig az áramtőzsdén értékesíti. (Az időjárástól függő megújuló alapú termelés valós és előre kidolgozott menetrendek szerinti tervezett mennyiségének különbségéből adódó kiegyenlítő energia költségét a rendszerirányító végső soron a fogyasztókra teríti szét pótdíjként.) A szakmai szereplők szerint a szélalapú áramtermelés lehet az egyik megoldás, ha − a várakozásoknak megfelelően − 2016 után ellátási problémák adódnak Magyarországon. A jelenlegi helyzetben egyelőre nem látható, hogy ki építene erőművet Magyarországon, egy-egy széltorony azonban két év alatt üzembe állhat − mondta Hoffmann László, az MSZIT elnöke.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet