BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Indulhat a Déli Áramlat építése

2012. december 10. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egy éven belül elindulhat a Déli Áramlat gázvezeték magyarországi szakaszának építése − mondta a Napi Gazdaság kérdésére Baji Csaba, az MVM Zrt. vezérigazgatója a nemzetközi projekt hivatalos kezdetét jelentő rendezvényen, a vezeték oroszországi kiindulópontját jelentő Anapa városában. A fejlesztést Vlagyimir Putyin orosz elnök jelenlétében az orosz és európai szakaszokat jelképező gázcsövek szimbolikus összeheggesztésével indították útjára, a tényleges munkálatok első lépése azonban csak a hónap második felében egy szerbiai kompresszorállomás létesítésének megkezdése lesz. Az orosz földgázt közel 2400 kilométeren, a Fekete-tenger alatt Bulgáriába, majd onnan Szerbián, Magyarországon és Szlovénián keresztül Olaszországba szállító vezeték szállítási csúcsteljesítménye 63 milliárd köbméter lesz, az első kereskedelmi szállítmány 2015 decemberében indulhat el.
A magyarországi 229 kilométeres szakaszt az MVM Zrt. és az orosz Gazprom közös cége, a Déli Áramlat Magyarország Zrt. építi majd, az összköltség 200 milliárd forint alatt lehet, amit a két tulajdonos fele-fele arányban fizet, 30 százalék önrész mellett 70 százalékban hitelből. Baji szerint az MVM-csoport biztosan rendezni tudja a ráeső önrészt, a hitel kapcsán pedig már megkezdte a pénzügyi tanácsadó kiválasztását. A vezérigazgató úgy látja, az előzetes üzleti tervek alapján biztosra vehető, hogy a finanszírozás e részét meg lehet oldani piaci forrásokból. Az MVM gázpiaci portfóliója kiteljesedésével (az E.On itthoni gázüzletága is a céghez kerül) Baji \"mélyebb és más jellegű\" együttműködésre is lehetőséget lát az orosz energiacéggel, a gáztárolásra vonatkozó kérdés kapcsán azonban úgy fogalmazott, az együttműködés lehetséges intervalluma széles, erről azonban egyelőre korai beszélni.

A Déli Áramlathoz kapcsolódó kereskedelmi ügyletekről hivatalosan egyelőre nem közöltek információkat a felek. Alekszandr Medvegyev Gazprom-elnökhelyettes azonban a Napi Gazdaság kérdésére elmondta, már döntés született arról, hogy a vezetéken keresztül milyen mennyiségű gáz érkezik majd Magyarországra, de erről csak jövőre válnak ismertté a részletek.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet