Komoly lehetőséget hagyott ki Magyarország a munkahelyek biztonságosabbá tételére az elmúlt években. A hányatott sorsú országos munkavédelmi programot a legutóbb erre rendelkezésre álló időszakban nem sikerült elfogadnia egyik kormánynak sem, így meg sem kezdődhetett a 2008−2012-ig szóló program végrehajtása. A kidolgozott program már a 2010-es kormányváltás előtt az Országos Érdekegyeztető Tanács elé került, azonban sem a Bajnai-, sem az Orbán-kormány alatt nem történt előrelépés az ügyben. Egy 2010. májusi kormányhatározatban hatályon kívül helyezték a a munkavédelem országos programjáról szóló 20/2001. (III. 30.) országgyűlési határozat végrehajtásával kapcsolatos egyes feladatokról szóló 2005/2002. (I. 11.) kormányhatározatot. Egy 2011-es törvénymódosítás a Nemzeti Munkavédelmi Politika kialakítását az állam feladatai közé sorolja, és ezt a kifejezést kell használni a munkavédelem országos programja helyett. Az MNP kialakítására egyébként a törvényben kihirdetett, a dolgozók biztonságáról, egészségéről és a munkakörnyezetről szóló 155. számú ILO-egyezmény kötelezi Magyarországot. Mivel azonban az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség által felterjesztett MNP-t nem fogadta el a kormány, ezért jelentés sem készül a teljesítéséről.
Napi Gazdaság, Pelsőczy Csaba
Ezzel azonban az elmúlt években meg sem kezdődhetett a vita például arról, hogy milyen legyen az önálló munkahelyi baleset-biztosítási rendszer, amire a 2010−2012 közötti időszakra szólóan átdolgozott politika javaslatot tett. Pedig a rendszerrel a szakszervezetek szerint érdemben javítható lenne a munkahelyi biztonság, illetve a munkavállalók védelme, de pontosabb képet mutatnának a munkabaleseti statisztikák is, mivel így nem lenne érdeke a munkaadóknak például a társadalombiztosítási szabályok miatt aluljelenteni a baleseteket. Kevesebbszer lenne a munkabaleseti jegyzőkönyvekben a munkavállaló figyelmetlensége okán feltüntetett baleset is. Jelenleg ugyanis szinte csak ebben az esetben fizeti a tb az ellátást, egyébként minden felmerülő költséget a munkaadóknak kell állniuk. A munkahelyi baleset-biztosítási rendszert 2002-ben már majdnem bevezette az akkori Orbán-kabinet, azonban később a kormányváltást követően háttérbe szorult az elképzelés.
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal tájékoztatása szerint amint az Európai Unió kiadja a következő, 2013−2018 közötti időszakra szóló, munkahelyi egészségvédelemmel és biztonsággal kapcsolatos stratégiáját, a hivatal munkavédelmi főosztálya a megfelelő társadalmi és szakmai egyeztetés mellett elkészíti az abban foglaltakhoz igazodó, de a hazai sajátosságokat is figyelembe vevő új Nemzeti Munkavédelmi Politikát. Az idén egyébként már nem várható új, munkavédelemmel összefüggő jogszabály megjelenése, jövőre azonban több kormányrendelet és miniszteri rendelet áttekintése is napirendre kerülhet − válaszolta a Napi Gazdaság érdeklődésére a Nemzeti Munkaügyi Hivatal. Ezek között lehet információink szerint a már elfogadott, de még kihirdetésre váró, a munkahelyek minimális munkavédelmi követelményeiről szóló 3/2002-es EüM−SZCSM együttes rendelet módosítása is. Az új Munka törvénykönyvével kapcsolatban egyébként egyelőre nem szerepel a hivatal jogalkotási tervében a munkavédelemmel, foglalkozás-egészségüggyel összefüggő jogszabály-változtatási elképzelés.
