BUX 139869.86 0,18 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Energiaár: a büdzsének legalább 20 milliárdba kerül

Lassabban visszakapcsolt közműszolgáltatás, végleges befektetői elfordulás az országtól − ilyen negatív hatásokkal járhat a kormány által ma bejelentett tízszázalékos lakossági áram- és gázárcsökkentés.

2012. december 7. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Orbán Viktor miniszterelnök a múlt hét pénteken szokásos heti rádióinterjújában beszélt először a gáz és villany árának csökkentéséről, megemlítve, hogy a kormány egy szakértői csoporttal együtt a rezsiköltségek mérséklésén gondolkozik. Mint fogalmazott, erre a lépésre azért van szükség, mert a létfenntartáshoz szükséges szolgáltatások nem arra valók, hogy azon valaki pénzt keressen. Ez a szektor nem a profit világa − mondta a miniszterelnök, aki azt is hozzátette, hogy aki energiát termel, ott profitnak kell lennie.

Így nem jelentett meglepetést, hogy szerdán arra kérte fel a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumot, hogy dolgozza ki a gáz és a villany ára 10 százalékos csökkentésének feltételeit. A szaktárca gyorsan dolgozott, így csütörtökön Lázár János, a Miniszterelnökséget irányító államtitkár tudatta: jövő év január elsejétől végrehajtják a tízszázalékos lakossági árcsökkenést. Részleteket nem árult el, így egyelőre csak annyit tudni, hogy 3,8 millió háztartást egyformán érint majd a bejelentés, a családok megtakarítása éves szinten pedig akár a százezer forintot is elérheti. Mint mondta: az árcsökkentés a kereskedőket érinti hátrányosan. Azon is dolgozik a minisztérium, hogy a cégek ne háríthassák át a lakosságra a többletköltséget. Lázár a lépés indoklásaként elmondta, hogy Németországban egyhavi fizetésnek körülbelül hat százalékát költik rezsire a családok, Magyarországon ez az arány húsz százalék. (A magasabb német jövedelmeknek köszönhetően − a szerk.)

A mostani árakkal számolva összesen 90-100 milliárd forint bevételkiesést hoz az eddigiekhez képest a gáz- és áramszolgáltatóknál a tervezet − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója, majd hozzátette, hogy ennek természetesen a költségvetésre is hatása lesz, 27 százalékos áfával számolva 20-25 milliárd forintnyi fejtörést okozhat a kormányzatnak. Ez a fentebb említett veszteségeket figyelembe véve azt okozhatja a szakember szerint, hogy a kormány nem a nyereséget fogja csökkenteni, hanem a veszteséget növeli ezeknél a vállalatoknál.

Márpedig ennek következményei az egész társadalomra negatív hatással lehetnek − jelentette ki Hegedűs. Elég csak arra gondolni, hogy ennek következtében szinte biztosan elmaradnak a fejlesztések, ezért távolabb kerülünk az uniós céloktól is, amelyek az okos mérés, az intelligens, egységes európai hálózat felé tolnák a szolgáltatókat. De az elmaradó fejlesztések mellett várhatóan lesznek majd a lakosság számára jóval kézzelfoghatóbb hátrányok is: a veszteségek növelése miatt akár elbocsátásokra is lehet számítani a szolgáltató cégeknél.

Magyarországon 3,8 millió háztartás van, ebből 3,3 millió van gázzal ellátva, tehát mostani döntése során tíz százalékról megfeledkezett a kormány. Ez nagyon méltánytalan a legszegényebb emberekkel szemben − így Hegedűs −, hiszen miközben ők nem kapnak támogatást, addig azok, akik a medencéiket fűtik, most tíz százalékkal kevesebbet fizethetnek.

Az ügyvezető igazgató szerint az is félő, hogy a döntés után tovább eshet a már most is mélyponton lévő beruházások száma, ugyanis \"ez a fajta árdiktátum még inkább elrémiszti a külföldi befektetőket\".

A kommentárral megvárjuk, amíg ismertté válnak a részletek − reagáltak egybehangzóan a Napi Gazdaság Online által megkérdezett energiaszolgáltatók a kormány árcsökkentést elrendelő döntésére. Száraz Gábor, a Tigáz Zrt. szóvivője a helyzet bizonytalanságát érzékeltetve hozzátette: a közműadó esetében is csak az utolsó pillanatban derült ki, hogy méterenként nem 100, hanem 125 forint lesz a közteher. Egyelőre azt sem tudni, hogy miként valósul majd meg az árcsökkentés, a nagykereskedelmi, a végfelhasználói árból kell engedni vagy áfacsökkentésről születik döntés − fogalmazott Boross Norbert.

A beharangozott áram- és gázárcsökkentés − a hosszú távú negatív hatások mellett − akár arra is sarkallhatja a fogyasztókat, hogy a mérőállás bejelentésével próbáljanak némi többletspórolást összehozni. A recept egyszerű: azok, akik maguk diktálják be az óraállást a szolgáltatónak, úgy dönthetnek, hogy az év hátralevő részében a valósnál kevesebb fogyasztást közölnek, majd a jövő év elején felfelé igazítják a bejelentéseket, immár az alacsonyabb tarifával. Hasonló megoldásról van tehát szó, mint amikor a háztartások a téli időszakban a valósnál szerényebb fogyasztást diktálnak be, a többi hónapban pedig nagyobbat úgy, hogy az éves mérőleolvasás idejére azért utolérjék az óraállást. Van egy kis játéktér, amit a fogyasztók egy része a normál árváltozásokkor is igyekszik kihasználni, ám a rendszerünk 10 százalékos eltérésnél már jelez, e felett rendkívüli mérőállás-leolvasás következik − mondta Boross Norbert, az Elmű-Émász kommunikációs igazgatója. Van a trükkben logika − ismerte el Száraz Gábor, a Tigáz Zrt. szóvivője, hozzátéve, hogy a társaság üzletszabályzata értelmében azoknak a fogyasztóknak, akik bediktálják a mérőállást, minden hónapban a valós adatokat kell közölniük. A szóvivő nem tartja valószínűnek, hogy tömegessé válna a trükközés, már csak azért sem, mert az éves leolvasás ideje fogyasztónként más, azaz csak azok tudnának érdemben élni a lehetőséggel, ahol nem az év elejére esik. A Tigáz ráadásul az évi egy kötelező leolvasás mellett bevezette, hogy a fűtési szezon előtt is tömegesen ellenőrzi a mérőállásokat, aminek alapján aztán kiegyenlítő számlát is küldtek. Ez az idén nyáron már alkalmazott módszer eredményesnek bizonyult, így a jövőben is fennmarad, mert hamarabb tisztázhatóvá vált azok helyzete, akik tévedésből rossz mérőállást diktáltak be − fogalmazott Száraz.
Dzindzisz Sztefan
Dzindzisz Sztefan

Ez is érdekelhet