Akár már jövőre költene a kormány a 2014−2020 között rendelkezésre álló uniós forrásokból, a pénz nagy részét a kis- és középvállalkozások (kkv) fejlesztésére hívnák le − mondta Homolya Róbert, a Miniszterelnökség fejlesztési irodáját vezető helyettes államtitkár a Heti Válasz, a Századvég Alapítvány és a Széll Kálmán Alapítvány konferenciáján. Idén és jövőre összességében 200 milliárd forint pályázati forrás maradt a magyar kkv-k számára, főképp a Gazdaságfejlesztési és a Környezet és energia operatív programok keretében. Homolya szerint 2007 óta 673 milliárd forintot költöttek közvetlenül kkv-k fejlesztésére, ez az összesen elkölthető 8200 milliárd forint 10 százalékát sem éri el − azaz van még mit javítani a rendszeren. A kormány célja, hogy vidéki fejlesztési beszállító központok jöjjenek létre, többek közt a járműipari fejlesztésekhez kapcsolódóan.
A magyar cégeknek a globális versenyben kell helytállniuk, ebben a kabinet a keleti nyitás politikájával kíván segíteni − hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára. Az utóbbi időszakban egyre több az olyan fiatal kezdő vállalkozás, amely jó ötlettel rendelkezik − mondta az államtitkár, aki elismerte, hogy egyelőre sok feltétel nem adott az ilyen cégek sikeréhez. Az uniós forrásokat gazdaságfejlesztésre kell fordítani, eddig ugyanis mindössze 16 százalék jutott erre a célra − tette hozzá a politikus, aki úgy látja, az adórendszer átalakítása a cégek számára jelentősen növeli a kiszámíthatóságot.
