BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A határon még nem drága az energia

2012. december 3. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Információink szerint a magyar határra leszállított gáz ára már legalább három éve az európai középmezőny alsó régiójába tartozik. Az E.On Földgáz Trade korábban többször is azt közölte, hogy az elmúlt években jelentős változásokat ért el az orosz gázért fizetendő összeget meghatározó árképletben − ezek azonban a társaság szerint üzleti titoknak minõsülnek −, a fogyasztói árak szemponjából azonban ezen előnyöket az áfaemelés és az árfolyam-alakulások \"vitték el\". (A határra leszállított gáz ára a végfogyasztói ár mintegy felét adja, a háztartásokig egy ugyanekkora tétel rakódik az energiahordozóra.)

Az E.On szerint az orosz féllel folytatott tárgyalásokon jobb pozíciót jelent a német társaság több tíz milliárd köbméter beszerzési igénye, egy magyar állami fél ugyanis ennek csak mintegy tizedét tudja felmutatni: a KSH adatai szerint a mintegy 3,3-3,4 millió háztartási fogyasztó 2011-ben 3,1, 2010-ben pedig 3,6 milliárd köbméter földgázt használt fel.

A magyar gázimportból ugyanakkor nem tűnik el teljesen az E.On, az ide irányuló orosz gáz \"közbenső állomásaként\" szereplő Panrusgáz Gázkereskedelmi Zrt. továbbra is felerészben az E.On Ruhrgas International GmbH tulajdona marad − legalábbis az eddigi információk nem szóltak arról, hogy a magyar kormány itt is tulajdont szerezne (az orosz Gazprom Export a cég 40 százalékát birtokolja). Emellett a német energiacég egyetemes szolgáltatóként, erőműtulajdonosként és kereskedőként is magyar a piacon marad.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet