Másfél hónappal a szemeszter vége előtt teljes a bizonytalanság az egyetemeken a következő félévtől érvényes új ösztöndíjrendszerrel kapcsolatban. A legújabb kormányzati elképzelésről egyelőre annyi ismert, hogy legfeljebb a hallgatók 35 százaléka részesülhetne ösztöndíjban. Felmerültek azonban olyan szakértői vélemények is, hogy a juttatások alsó határát egységesítené a kabinet, azt azonban nem tudni, hogy kik részesülhetnének belőle, azaz kaphatnának-e pénzt a költségtérítéses szakokon hallgató diákok, vagy csak az államilag finanszírozott helyen tanulók.
Ha a fizetős szakokra járók is kapnának a juttatásokból, az fajlagosan az átlagösztöndíjak csökkenésével járna, egyelőre azonban nem ismert az új algoritmus, amely alapján majd az összegeket kalkulálják − mondta a Napi Gazdaságnak Fábián István, a Magyar Rektori Konferencia egyetemi tagozatának elnöke. Mostanáig minden intézményben eltérően számolták az ösztöndíjakat, van, ahol ebben a félévben még a hallgatók 21, és van, ahol 50 százaléka kap havi apanázst az egyetemtől. Eddig 30 milliárd forint jutott erre a célra, az összeg eltérő arányban \"folyt át\" az intézményeken tanulmányi vagy más, például szociális ösztöndíj formájában. A 30 milliárd forintból a Debreceni Egyetem például 3 milliárdot kapott. Fábián úgy látja, a felsőoktatási intézményeket érintő 7 milliárd forint év végi zárolás az ösztöndíjakat nem érinti, a felsőoktatás GDP-arányos részesedését azonban drasztikusan.
