A közművezetékek után fizetendő közműadó a korábbi törvényjavaslatban szereplő 100 forint helyett 125 forint lesz, a parlament tegnap kivételes sürgős eljárással fogadta el Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter erről szóló javaslatát. Az adó mértékét egy hétfő este beadott módosító emelte meg (a 30 milliárd forint bevételi cél elérésével indokolva a lépést), két másik javaslat azonban kivonta a hatálya alól a földgázszállítási és a villamosenergia-ipari átviteli rendszerirányító tulajdonában álló vezetékeket is − utóbbi a Mavir Zrt.-t és a Mol Nyrt. tulajdonában álló FGSZ Zrt.-t jelenti. A vezetékadót a víz-, a szennyvíz-, a földgáz-, a hő-, a villamosenergia- és a hírközlési vezeték tulajdonosának, az állam vagy helyi önkormányzat tulajdonában álló közművezetéknél pedig az üzemeltetőnek kell megfizetnie − azaz a helyi önkormányzatoknak vagy az államnak nem. A kisebb távközlési szolgáltatók − a vezeték hosszától függően − adókedvezményt kapnak, amit egy szintén utolsó pillanatban benyújtott indítvány tett sávossá.
