BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Átgondolatlan az önkormányzati adósságkonszolidáció

2012. november 20. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az elsősorban az állami normatíva kiváltását, pótlását szolgáló, működési célú önkormányzati hiteleket érdemes visszatéríteni az önkormányzatoknak, csakúgy, mint az európai uniós projektek önrésze biztosításához szükséges kölcsönöket − mondta a Napi Gazdaságnak Lóránt Zoltán, az Állami Számvevőszék nyugalmazott főigazgatója. A szakember szerint a \"látszatberuházások\" finanszírozása miatt eladósodott önkormányzatok azonban \"nem érdemelnek semmit\". Lóránt egyetért azokkal, akik megkeresnék a felelőtlen gazdálkodás települési felelőseit. Az egyelőre nem ismert, hogy milyen megoldást talál a kormány az önkormányzatok adósságkonszolidációja során, amikor a felelősségteljesen gazdálkodó városoknak más elbírálást ígér, mint a \"felelőtleneknek\".

Lóránt az államháztartási törvényre vezeti vissza a problémákat, mivel az korábban nem szabályozta megfelelően a kötvénykibocsátási gyakorlatot, így fordulhatott elő például, hogy a kötvénykibocsátási dömping időszakában, 2009 után még váltót is kibocsáthatott egy-egy város. Szintén az áht-törvény számlájára írható − mivel nem kellett a bankokat megversenyeztetni −, hogy a hitelállományok 65−70 százaléka egy banknál összpontosul, amelyet azonban Lóránt nem kívánt megnevezni.

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet