Az elsősorban az állami normatíva kiváltását, pótlását szolgáló, működési célú önkormányzati hiteleket érdemes visszatéríteni az önkormányzatoknak, csakúgy, mint az európai uniós projektek önrésze biztosításához szükséges kölcsönöket − mondta a Napi Gazdaságnak Lóránt Zoltán, az Állami Számvevőszék nyugalmazott főigazgatója. A szakember szerint a \"látszatberuházások\" finanszírozása miatt eladósodott önkormányzatok azonban \"nem érdemelnek semmit\". Lóránt egyetért azokkal, akik megkeresnék a felelőtlen gazdálkodás települési felelőseit. Az egyelőre nem ismert, hogy milyen megoldást talál a kormány az önkormányzatok adósságkonszolidációja során, amikor a felelősségteljesen gazdálkodó városoknak más elbírálást ígér, mint a \"felelőtleneknek\".
Lóránt az államháztartási törvényre vezeti vissza a problémákat, mivel az korábban nem szabályozta megfelelően a kötvénykibocsátási gyakorlatot, így fordulhatott elő például, hogy a kötvénykibocsátási dömping időszakában, 2009 után még váltót is kibocsáthatott egy-egy város. Szintén az áht-törvény számlájára írható − mivel nem kellett a bankokat megversenyeztetni −, hogy a hitelállományok 65−70 százaléka egy banknál összpontosul, amelyet azonban Lóránt nem kívánt megnevezni.
