BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Később kellene átvenni az iskolákat?

A pedagógusok felé tett gesztusértéke van a mai köznevelési törvényről szóló általános parlamenti vitanapnak, érdemi változtatásokat azonban már nem lehet elérni − mondták a Napi Gazdaságnak a szakértők.

2012. november 13. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A közoktatási intézmények januárra tervezett átvételéhez nagyjából 170-200 milliárd forint hiányzik, ezért a \"központosítás\" legkorábbi lehetséges időpontja 2013 szeptembere, \"nyugodtabb tempóban\" 2014 szeptembere − mondta lapunknak Osztolykán Ágnes, az Országgyűlés oktatási bizottságának alelnöke. A szakpolitikus szerint a deficit kormánypárti politikusok számításai szerint is reális, hiszen míg az idei költségvetésben a teljes ágazatra 700-900 milliárd forint volt kalkulálva, addig a jövő évi büdzsében a Klebelsberg Intézményfenntartó Központon (KIK) keresztül pusztán 407 milliárd. Az állami átvételről szóló törvényjavaslat előkészítetlenségét igazolja az is, hogy a 12 oldalas dokumentumhoz 135 pontos módosító javaslat érkezett, ellenzéki és kormányoldalról egyaránt. A dömpinget a jogutódlással kapcsolatos kérdések tisztázatlansága okozza. Olyan kérdésekre nincs ugyanis válasz, hogy például egy később bezárandó iskola leltárba vett felszereléseit hová szállítsák − az \"önkormányzathoz vagy az államhoz\" −, attól függően, hogy a másik intézmény a működtetést vállalta, vagy ezt a jogot is átruházta az államra.

Összesen 2800 intézményt érint az − elvileg − januári átvétel, amelyben az ezekhez hasonló olyan kérdéseket is homály fedi, mint például az EU-s forrásokból épített vagy használt oktatásfejlesztési beruházások vagy taneszközök, innovációk átadása. Egyetlen biztos feladat van most, hogy leltárt kell készíteni mindenről november 15-ig. Osztolykán szerint 2013 januárjától kezdve a köznevelési rendszerben érintett mintegy 200 ezer munkavállaló (pedagógus, nevelő, oktatást segítő alkalmazott, technikai alkalmazott), továbbá mintegy 1 millió tanuló munkája, mindennapi tevékenysége kerül veszélybe.

A köznevelési törvény legnagyobb vesztese a felsőoktatás, amelynél nem \"nadrágszíj-összehúzásról van már szó, hanem torokszorongatásról\". A kormányváltás óta az ágazatba pumpált 200-210 milliárd forint mostanra 130-140 milliárdra apadt, és szakértők további mérséklést sem tartanak kizártnak a hallgatói létszám drasztikus csökkentésével, amelyet jóslataikban előrevetítenek.

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet