Nem tudni, mennyi lopott fém cserélt gazdát illegálisan az elmúlt hónapokban, a szálak felderíthetetlenek − mondta a Napi Gazdaságnak Jeffrey D. Kimball, a Loacker Hulladékhasznosító Kft. kereskedelmi igazgatója, a Hulladékhasznosítók Országos Egyesületének (HOE) európai ügyekért felelős képviselője. Az illegalitás felszámolásáért folytatott küzdelemben a Fémszövetséggel és a Magyar Fémkereskedők Szakmai Egyesületével (MFSZE) együtt már tavaly ősszel tárgyalóasztalhoz hívta az érdekelt hatóságokat és a károsultakat a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), amely utólag létrehozott egy munkabizottságot is. Idén januárban aztán kiderült, a szervezetek javaslatait vélhetően beépítik majd a fémkereskedelmi törvény módosításába, azóta azonban Kimball szerint nem történt semmi. A hulladékgazdálkodási törvény módosítását ugyan október 8-án elfogadta a parlament, ezért a HOE, a Fémszövetség és a MFSZE most abban bízik, hogy a fémkereskedelmi törvény módosítása is átmegy az országgyűlésen.
A szervezetek közös állásfoglalása szerint a magánszemélyek által birtokolható fémhulladékok körének és mennyiségének korlátozása, a fémkereskedőkre vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettség kiterjesztése, valamint a fémekkel kapcsolatos visszaélések nyomozati jogkörének a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak történő átadása segíthet leghatékonyabban visszaszorítani a fémlopásokat. A fémkereskedelmi engedéllyel rendelkező magyarországi fémhulladék-kezelő vállalkozásokat tömörítő három szakmai szervezet álláspontja egyértelmű: mindent meg kell tenni a fémlopások visszaszorítása érdekében, amelynek legnagyobb károsultjai maguk a fémhulladék-kezelő vállalkozások. Telephelyeikre rendszeresen betörnek, szállítmányaikat közúton és vasúton is rendszeresen lopják, a cikkek jelentős része a nyitott határokon keresztül \"távozik\" az országból, a regisztrált fémkereskedők telephelyeit nem érintve.
A kormányzat az illetékes hatóságok, valamint a fémhulladék-kezelő vállalatok és más károsult társaságok − egyebek között a MÁV és a BKV − bevonásával idén tavaszra kidolgozott javaslatacsomagnak a \"leporolását\", elfogadását és következetes végrehajtását szorgalmazza most a HOE, a Fémszövetség, valamint a MFSZE. Magyarország hulladékgazdálkodását 2013. január 1-jétől új alapokra helyezi az országgyűlés által október 8-án elfogadott hulladéktörvény, ezért időszerű rendezni a fémhulladék-kezelés területén tapasztalható visszásságokat − véli Sárosi Eszter, a HOE ügyvezető igazgatója. A szakmai szervezet vezetője szerint az egyetlen üdvözítő megoldás a jelenlegi szabályozás \"kiskapuinak bezárása\", valamint az előírások következetes betartatása, az illegális telepek felszámolása és az elrettentő erejű bírósági ítéletek lehetnek.
A hulladékkezelő szakma értetlenül áll a hírek előtt, amelyek a fémkereskedelem esetleges államosításáról vagy koncesszióba adásáról szólnak − mondta lapunknak Szlávik Mónika, az MFSZE elnöke. Ez a lépés ugyanis továbbra sem akadályozná meg a bűncselekményeket, illetve hogy a visszaéléseket elkövetők a feketepiacon vagy külföldön értékesítsék a lopott fémeket, közben azonban a legális piaci szereplők egész sorának tevékenységét lehetetlenítené el. Az államosítás vagy koncesszióba vétel különösen a kisebb fémhulladék-kezelő vállalkozásokat lehetetlenítené el, ha pedig ezek feladnák tevékenységüket, az egyszerre járna jelentős számú bejelentett munkahely megszűnésével, valamint az adóbevételek csökkenésével. Szlávik szerint ezért az állami szerepvállalásnak ezen a területen a piacszabályozásra kell korlátozódnia, míg a másik oldalon a károsultak maguk is sokat tehetnek a lopások megelőzése érdekében, például a köztárgyak egyedi azonosítóval történő ellátásával.
