Holnap derül ki, milyen gyakorlati megoldásokat kínál a kormány az önkormányzatok adósságának konszolidációjára. Többeknek azonnali pénzjuttatásra lenne szüksége, egyelőre azonban több önkormányzat is csak reménykedhet abban, hogy problémáikra még az idén megoldást kínál az Orbán Viktor miniszterelnök által bejelentett állami hitelátvállalás (a kormány 1956 önkormányzat több mint 612 milliárdos adósságát konszolidálja).
Esztergomot egy azonnali, 880 millió forintos \"segély\" menthetné meg a működésképtelenségtől − mondta a Napi Gazdaságnak Tétényi Éva polgármester. Egyelőre nem bírálták el a város önhiki (önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került településeket segítő) pályázatát, másrészt az állam folyamatosan inkasszálja Esztergomot egyebek között az év elején átvett intézmények után. Az első, 350 millió forintos részletet áprilisban emelték le, a másodikat szeptemberben, a következő 400 milliós részlet pedig decemberben esedékes − ennek teljesítésére nem sok esélyt lát Tétényi. A városvezető csak remélni tudja, hogy az adósságkonszolidáció nem az eddigi városi adósságok átütemezését, hanem indokolt esetben azonnali pénzbeli segítséget is jelent. Völner Pál, a Fidesz Komárom-Esztergom megyei elnöke korábban úgy nyilatkozott, már jövőre helyreállhat Esztergom likviditása, a város 23-24 milliárd forintos adósságából az állam 9-10 milliárd forintot vállal át.
A gyakorlati megoldásokkal kapcsolatban nagy a bizonytalanság a fővárosban is, azt sem tudni, mennyivel csökken Budapest törlesztési kötelezettsége 2013-tól. A fővárosnak jelenleg mintegy 190 milliárd forint − többségében fejlesztési célú − hitele van, ebből 156 milliárd forint euróalapú, hosszú lejáratú hitel az Európai Beruházási Banktól (EIB).
Az állam idén első körben a legnehezebb helyzetben lévő ötezer fő alatti települések adósságát fizeti ki, a többi önkormányzat adósságállományát pedig február végéig rendeznék, Kósa Lajos debreceni polgármester, a Fidesz ügyvezető alelnöke szerint hét-nyolc bank lehet jelentősebb mértékben érintett az önkormányzati rendszer finanszírozásában. Giró-Szász András kormányszóvivő tegnap rémhírnek nevezte, hogy a kormány nem kívánja kifizetni az átvállalt hiteleket, szerinte más kérdés, hogy a kabinet alkupozíciója jobb a bankokkal szemben.
