BUX 138283.33 -0,87 %
OTP 44530 -0,87 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Erős hármasra vizsgáztak a középiskolások közgazdaságtanból

2012. október 30. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Alig 45 százalék a középiskolások gazdasági és pénzügyi ismereteinek átlagteljesítménye − derül ki az Állami Számvevőszék (ÁSZ) és a Szegedi Tudományegyetem Gazdaságtudományi Kara Pénzügyi Kutatócsoportjának közreműködésével készített idei felmérésből. Az eredmény tavaly 50 százalék volt. A mostani és a 2011-es eredmény is jónak mondható, a különbség abból adódik, hogy az előző év tavaszán mindössze 5700, most tavasszal több mint 10 500 diák töltötte ki az Econventio Közhasznú Egyesület által kidolgozott tudástesztet − mondta Kovács Péter egyetemi docens.

A pénzügyi és gazdasági ismeretek gyakorlati életbe történő átültetését is vizsgáló kutatás több témakörre épült: a banki szolgáltatásokra − a megtakarításokra, a befektetésekre, a hitelezésre, a nyugdíjjal és biztosítással kapcsolatos kérdésekre és a munka világára −, valamint az általános gazdasági kérdésekre, tényekre, így az inflációra, adózásra, országkockázatra. A tudástesztből kiderült, hogy a középsikolások 64 százaléka fontosnak tartja a tartalékképzést már a fizetéskor, míg 28 százalékuk csak akkor egészítené ki megtakarításait, ha hó végén marad pénze. Azoknak, akik feleslegesnek tartják a spórolást, a 60 százaléka fiú.

Kaotikus a középsikolások tudásszintje a tőkepiaci ismeretek terén is, 40 százalékuk szerint szerencsejáték a börze, és alig 25 százalékuk van tisztában a \"vásárlási\" lehetőségekkel. A jegybank szerepéről is igen hiányosak az ismereteik, csaknem 30 százlékuk úgy gondolja, hogy a Magyar Nemzeti Bank vállalati hitelezéssel és számlavezetéssel \"foglalkozik\". A megkérdezettek negyede nem tudja, hogy a bankkártyákkal kamatmentesen lehet vásárolni és mindössze 60 százalékuk volt tisztában azzal, hogy mit takar a végtörlesztés fogalma.

Felsőfokú oktatásuk pénzügyi támogatását 44 százalékuk szülői támogatással képzeli el, és alig harmaduk kívánja diákmunkával fedezni ezen kiadását. A diákhitelt csak 1,6 százalékuk venné fel.

A tavasszal megkérdezettek 42 százaléka rossz dolognak tartja az IMF-hitelt, mert szerintük így elveszítjük a gazdasági függetlenségünket is, 22 százalékuk szerint nem jó az IMF-hitel, de nincs más lehetőség. A középsikolások szerint egy amerikai milliomos három legjellemzőbb tulajdonsága a jó kapcsolatrendszer (50 százalék), a nagyképűség (20 százalék) és a magamutogatás, ezzel szemben szerintük a magyar milliomos három legjellemzőbb tulajdonsága a nagyképűség (24 százalék), az önzőség (21 százalék) és a jó kapcsolatrendszer.


Napi Gazdaság, Marton Szilvia
Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet