BUX 137814.93 -1,2 %
OTP 44240 -1,51 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Követhetetlen az urnák sorsa

2012. október 25. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A magas temetkezési árak, a temetkezés és temetőüzemeltetés költségeinek lakosságra terhelése indokolja a temetkezési törvény módosítását − mondták szakértők a Napi Gazdaságnak. Többnyire egyéni alkukon múlik az olcsóbb hamvasztás, a hamvak elvitele, így azonban az urna útja követhetetlen: gyakran belopják a temetőkbe, kidobják, elszórják a tartalmukat, emellett egyre több urnát tárolnak otthon is. Az elhalálozás mindinkább a hamvasztóknak hoz hasznot, a temetkezési cégek elsorvadnak, átalakulnak, a hamvasztó üzemek felvevő irodává válnak.

A magas díjak ráadásul fokozzák az emberek ellenérzését, eltávolodását a temetőktől, ezért azok egyre elhanyagoltabbak, néhány év múlva nem lesz olyan vállalkozó, aki elvállalja a temetőüzemeltetést − vélik a megkérdezettek, hozzátéve: a magyar kegyeleti kultúra a rossz jogszabályi környezet miatt mélyponton van. A folyamat az 1980-as évek végén kezdődött, amikor a temetkezést felügyelő szakminisztériumokban megfogalmozódott az a gondolat, hogy az elhunytak hamvai magáningatlanokon is elhelyezhetők legyenek, amit egy jogszabállyal lehetővé is tettek.

Míg a temetőkben, emlékhelyeken a temetési helyeket szigorú szabályok határozzák meg és ezek betartását a hatóságok ellenőrizhetik, addig a magáningatlanokon kialakított urnahelyeket senki sem kontrollálja. \"Ma már nemcsak kegyeleti okokból viszik haza az urnákat, hanem túlnyomó részben gazdasági okokból\" − fogalmazott lapunknak Puskás Béla, a Somogy Temetkezési Kft. ügyvezető igazgatója, a Dél-dunántúli Temetkezési Egyesület elnöke. Míg a temetőkben, temetkezési emlékhelyeken naprakész, az eseményeket dokumentáló nyilvántartásokat kell vezetni, addig az elvitt urnáknál ez nem szükséges. Mindezek mellett az urnák hazavitele − azon túl, hogy a temetőfenntartóknak egyre nagyobb bevételkiesést jelent − Puskás szerint idegen a kialakult kegyeleti kultúránktól. A temetőkről és a temetkezésről szóló 1999-es törvény alapján \"a tisztességes és méltó temetés, valamint a halottak nyughelye előtt a tiszteletadás joga mindenkit megillet\", ha viszont hazaviszik az urnát, akkor előállhat az a helyzet, hogy nincs olyan emlékhelye az elhunytnak, ahol a többi családtag, a rokonság, a barátok, a közösségek korlátok nélkül leróhatják kegyeletüket.

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet