BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Társadalmi vitára bocsátják az ifa-kérdést is?

2012. október 12. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem ez a megoldás − ezekkel a szavakkal kommentálta Szmetana György, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) adószakértője a turisztikai vállalkozások (TDM) egyre erősebb lobbiját, hogy az idegenforgalmi adót (ifa) 100 százalékban ők szedjék be. Bár a TDM-eknek van másik ötlete is, így például, hogy az ifa minden forintja után járó 1,5 forintos költségvetési támogatás jutna a helyi szövetségeknek, illetve hogy a helyi vállalkozásoknak bevételarányosan néhány ezrelékes turisztikai hozzájárulást kellene fizetniük, Szmetana szerint az önkormányzatok összes helyi adóbevételeihez képest olyan alacsony arányú hányadról van szó, hogy azt nem érdemes \"megbolygatni\", pláne nem úgy, hogy egyes városok saját erőből tettek azért, hogy turisztikai látványosságokkal, városképükkel vonzzák a bel-és külföldi turistákat.

A helyi önkormányzati rendszer 2011-ben összesen 566,1 milliárd forintot szedett be a helyi adókból, ebből 443,4 milliárdot tett ki az iparűzési adó (ipa), a további 222,7 milliárd a telek-, építményadóból, magánszemélyek kommunális adójából és az idegenforgalmi adóból tevődött össze. A fővárosban hasonló arányok tükröződnek, mint országos szinten. Budapest (a Fővárosi Önkormányzat és a 23 kerület együtt) tavaly helyi adóként 221,6 milliárd forintot szedett be, ebből 182 milliárd volt az ipa, a maradék 40 milliárdot pedig a kisebb tételek adják. Ferencváros például − Szmetana ismeretei szerint − mindössze 20 millió forintot szedett be, a jól frekventált, látványosságokban gazdag belvárosi V. kerület \"talán\" a legtöbbet. A TÖOSZ adószakértője szerint ezekből a számadatokból is jól látszik, hogy nem érdemes az ifa rendszerét átstrukturálni. Szmetana ugyanakkor helyesnek tartja, hogy hamarosan, akár már jövő héten újrakezdődhet a \"társadalmi vita\" az ezt a kérdést is érintő turizmustörvényről. A TÖOSZ ugyan többször letette az asztalra a saját ötletét − amely összhangban van a lapunknak mondottakkal −, az elmúlt 6-8 évben többnyire figyelmen kívül hagyták a javaslatokat. A kormány legutóbb idén májusban vetette el a gazdasági szaktárca ez irányú előterjesztését. Azóta semmi nem változott, továbbra sem dőlt el, hogy az önkormányzatok és a Belügyminisztérium, vagy a turisztikai vállalkozások (TDM) lobbija lesz-e az erősebb.

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet