Budapesten szeptember közepéig kellett befizetni a helyi iparűzési adó 2012. II. félévi adóelőlegét az önkormányzat Adó Főosztályának. (Kivételt képeznek ez alól azok, akik ideiglenes jelleggel végeztek tevékenységet, hiszen ezután legkésőbb a tevékenység befejezése napját követő hó 15. napjáig kell megfizetni az iparűzési adót.) Az év során, akárcsak tavaly, 120 ezer adózótól vártak befizetést - tudta meg a Napi Gazdaság a Főpolgármesteri Hivatal Kommunikációs Igazgatóságától.
Bár az adózók száma csak kissé csökkent, a globális gazdasági válság hatására évről évre egyre kevesebbet fizettek be a helyhatóság számlájára: amíg 2009-ben (az utólagos bevallási kötelezettség miatt a recesszió hatása egy év csúszással jelent meg) még közel 200 milliárdos bevételt könyvelhettek el, addig 2010-ben ez már 188 milliárdra csökkent, 2011-ben \"elértük\" a 2007-es szintet, míg idén már csak 180 milliárd körüli összeget várnak. (Beszédes adat, hogy 2000-ben még csak 81 milliárdos bevételt regisztrálhattak és a 2009-es csúcsig évi 10-20 milliárddal nőtt az ebből származó bevétel.)
A válság hatását mutatja az is, hogy a fizetési képesség is romló tendenciát mutat, hiszen 2006 óta több mint 15 százalékkal nőtt a későn fizetők száma, az adótartozások összege pedig még ennél is jóval nagyobb mértékben, közel 50 százalékkal nőtt.
Márpedig érdemes időben fizetni, hiszen a kötelezettségüket elmulasztóknak a jegybanki alapkamat kétszeresével számított késedelmi pótlékot kell fizetniük, továbbá számítaniuk kell arra, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal végrehajtási eljárást indít ellenük. Ennek megfelelően − mint azt válaszában a Kommunikációs Igazgatóság is hangsúlyozta − az adóhatóság kiemelt feladatnak tekinti a hátralékok beszedését és egyre nagyobb hangsúlyt helyez a végrehajtási tevékenységre, talán ennek is köszönhető, hogy a városháza még idén is valamivel több mint 180 milliárd forint bevételt vár a helyi iparűzési adóból. Az első féléves bevétel nagyjából meg is felel ennek, hiszen 86,8 milliárd forint folyt be, míg a második féléves adóelőlegből 68 milliárd forint bevételt realizált az önkormányzat. Ugyanakkor a befizetésekkel párhuzamosan több ezer előlegmérséklési és fizetési könnyítési kérelem érkezik minden évben a fővároshoz, amik úgyszintén befolyásolják a végleges összeget.
