BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sztrájkolhatnak a pedagógusok?

2012. október 10. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A kormánnyal szemben szükség van az erőteljes fellépésre: a követelések közé tartozhat például, hogy függesszék fel a köznevelési törvény végrehajtását és kezdődjenek érdemi tárgyalások a megoldás érdekében − mondta a Napi Gazdaságnak Mendrey László, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) elnöke. A nyomásgyakorlás eszközéről is tárgyalások után döntenek. A Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) eközben már a sztrájkbizottság létrehozását is kezdeményezte − jelentette be hétfőn Galló Istvánné, a szakszervezet elnöke. Mendrey szerint egyelőre nem derült ki, hogy a Matolcsy-csomagban csak a béremelést halasztják el, vagy az egész életpályamodell csúszik. Az elnök attól tart, hogy csak előbbiről van szó. Ha viszont az életpályamodell többi részét elindítják, akkor iskola-összevonásokra, pedagóguselbocsátásokra kell számítani, így a pedagógustársadalom a \"kannibáleffektus révén kitermelheti magából a szükséges összeget\".

A béremelés elhalasztásán túl az is súlyos veszélyt jelenthet a tanárokra, hogy a közszférában a következő három évben nem töltik fel a nyugdíjba vonulók helyét, ami Mendrey szerint egyszerűen \"nem megoldható, a kormányzat ilyen irányú kommunikációja nem más, mint lufi\". Egyrészt nem olyan jelentős a nyugállományba vonulók száma, másrészt a természettudományos szakokon így is hiány van. Mindeközben szakértők szerint az önkormányzati rendszer átalakítása során a központi kormányzat által átvett iskolák, kórházak, illetve a járási rendszer bevezetése révén nagyjából 22 ezerrel csökken a közszféra létszáma már 2013-tól. Ebben a számban minden bizonnyal szerepelnek az elbocsátandó pedagógusok is.

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet