BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Közép-ázsiai koncentrál a gödöllői egyetem

Közép-Ázsia országai olajbevételeik egy jelentős részét a felsőoktatás, a kutatási kapacitás, a mezőgazdaság és a feldolgozóipar fejlesztésére fordítják. Ezen országok gazdasági értelemben ugyanúgy a rendszerváltás utáni átmenet problémáival küzdenek, mint hazánk, ezért számos tapasztalattal segítheti őket − véli Vasa László (képünkön), a SZIE GTK vállalati és nemzetközi ügyekért felelős dékánhelyettese.

2012. szeptember 28. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A közép-ázsiai országokban a gazdasági struktúrák sokkal kevésbé diverzifikáltak, egyes iparágak vagy mezőgazdasági ágazatok fejlesztése a nulláról kezdődik. Ebben jelentős szerepet játszhatnak a magyar felsőoktatási intézmények, kutatóközpontok, technológiaintenzív vállalkozások vagy bármely gazdasági szereplő, amely technológiával, tudással száll be egy térségi vegyesvállalatba. Ugyanis pénz szinte korlátlanul rendelkezésre áll a térségben, ami több területen hiányzik, az a szaktudás, kompetencia, illetve maguk a megoldások. Hosszú távon komoly ösztönzővé válhat a térségi technológiatranszfer kapcsán az a májusi miniszterelnöki asztanai vizit kapcsán körvonalazódó kormányszintű együttműködés − mely részletkérdéseinek kidolgozásába engem is bevontak −, amely évi 50-100 hallgató cseréjére irányul, elsősorban agrár- és műszaki tudományterületeken − mondta Napi Gazdaságnak Vasa László, a Szent István Egyetem (SZIE) Gazdaság- és Társadalomtudományi Kara (GTK) vállalati és nemzetközi ügyekért felelős dékánhelyettese.

A gödöllői SZIE-n már korábban is bebizonyosodott, mekkora lehetőséget jelent az, hogy az intézmény elkezdett \"nyitni\" a közép-ázsiai országok felé. Részben a rendszerváltás előtti, részben az új kapcsolatokra támaszkodva az utóbbi években elkezdtek egy aktív kapcsolatépítést a térségben, melynek eredményei napjainkra egyértelműen látszanak. Az egyetem oktatói-kutatói rendszeresen oktatnak a legjobb kazah állami egyetemek különböző szintű programjaiban. Csak a dékánhelyettes öt egyetemen fordult meg. Jelenleg is több közép-ázsiai hallgató van, elsősorban Kazahsztánból, tíz mesterhallgató tartózkodik Gödöllőn féléves csereprogramon a gépész, valamint gazdaságtudományi karon, három kazah doktorandusz két hónapig résztanulmányokat folytat, egy hallgató pedig a FAO és a magyar kormány ösztöndíjával tanul két évig. Rendszeresen fogadnak kazah vendégoktatókat is. Közös kutatási programok is körvonalazódnak. Vasa közreműködésével az egyetemet keresték meg kazah állami cégek az intézmény kezelésében lévő több millió hektár termőföld hasznosításával kapcsolatos tanácsadásra. Ezenkívül az EU sevillai kutatóközpontja felkérésére a dékánhelyettes koordinál majd egy nagyszabású, a kazah gabonapiac fenntarthatósági kérdéseivel foglalkozó kutatást.

A FAO-központ budapesti megjelenéséhez kapcsolódott a magyar kormány felajánlása a fejlődő országok számára, melynek eredményeként 38 ösztöndíjas hallgató kezdte meg szeptemberben tanulmányait a SZIE angol nyelvű agrármérnöki és agrárközgazdasági-vidékfejlesztési szakjain. A FAO regionális központjával aktív kapcsolatot épít az egyetem, a szakértők bekapcsolódnak az egyetemi projektekbe, az oktatók-kutatók pedig rendszeres résztvevői a programoknak.

A trópusi mezőgazdasági ismeretek oktatásának komoly hagyományai vannak az egyetemen. Az itt fejlesztett gabonatermesztési, ültetvénygazdálkodási, állattenyésztési, különösen halgazdálkodási rendszerek a mai napig megtalálhatók Délkelet-Ázsia és Afrika számos országában, nem beszélve arról a több száz végzett agrármérnökről, akik ma hazájukban jelentős gazdasági és politikai pozíciókat töltenek be.

A SZIE által kiépített felsőoktatási-kormányzati kapcsolatrendszerhez jelentős üzleti hálózat kapcsolódik, akik érdeklődőek, nyitottak a magyar termékek, innovációk iránt. A térségben sokszor maga az állam az innovátor, így például az állami egyetemeken keresztül csak egy lépés választja el az intézményt az állami projektekbe való bekapcsolódástól. Nem véletlen, hogy például az alakuló Közép-Ázsiára és a Kaukázusra fokuszáló kereskedőházak is érdeklődnek az egyetem kapcsolatrendszere és tapasztalata iránt. Vasa az egyik alapítója és szervezőbizottsági tagja a Közép-Ázsia \"Davos\"-ának tekintett Astana Economic Forumnak, ahol rendszeresen találkoznak a nemzetközi politika, a gazdasági szféra, valamint az oktatás és kutatás képviselői. Idén májusban 11 Nobel-díjas, számos miniszterelnök, multinacionális cégek vezetői, térségi potentátok prezentáltak 4500 delegált előtt.


Kapott_NEM_jelenik_meg_FE-n
Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet