BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mégis vállalták a röghöz kötést

Tömeges beiratkozáselmaradás nem volt az egyetemeken, pedig volt, aki arról beszélt, hogy az elsőéves hallgatók jó része végül mégsem iratkozik be a \"röghöz kötés\" miatt.

2012. szeptember 25. kedd, 00:00

Fotó: Dömötör Csaba / Kiss Dániel
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Beiratkoztak a felvételt nyert elsőévesek a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen (BME), a Budapesti Gazdasági Főiskolán (BGF), az Óbudai, a Szegedi, az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE), illetve a Miskolci Egyetemen. Ahol szükséges volt, aláírták a hallgatói szerződést is. Szabó Mihály, a BME Központi Tanulmányi Hivatalának (KTH) vezetője a Napi Gazdaságnak elmondta, többen szóvá tették, hogy 20 év jogszabály szerinti kötelezettség hosszú idő. Azt kevesebben tudták, hogy az önköltség felét vissza kell téríteni, ha másfélszeres idő alatt nem szereznek diplomát. A felvételi időben felvételt nyerteknek augusztus 31-én, a pótfelvételizőknek szeptember 7-én kellett jelentkezniük, de egy-két igazoltan távol maradót még napokkal később is fogadtak. Végül a BME-re 5150 főt vettek fel, illetve a más szakról, intézményből átvett 84 fővel összesen 5234 új diákról van szó. Közülük 255 nem iratkozott be, ez mindössze 4,9 százalék. Kártyás Gyula, az Óbudai Egyetem oktatási igazgatója a Napi Gazdaságnak elmondta, náluk a hallgatók 85 százaléka már az úgynevezett regisztrációs héten letudta a beiratkozást, az intézmény 3849 elsőévest oktat az őszi szemeszterben, közülük 471-et önköltségi alapon. A nappali tagozaton szinte mindenki aláírta a "röghöz kötés" minősítéssel illetett szerződést, a levelező, illetve távoktatáson többen azért nem, mert a cégük állja a teljes tandíjat, így nem érdekük, hogy részösztöndíjasként vállalják a kiadást.

A Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) az elsőévesek beiratkozási időszakában az általános eljárásban 6666, a pótfelvételi eljárásban 649 jelentkezőt vettek fel, így összesen 7315-en kezdhetik meg az első szemesztert − mondta Újszászi Ilona szóvivő. Azt egyelőre még nem tudta megmondani, hogy az elsőéves, felvett hallgatók közül hányan járnak majd önköltségi alapon, az összes ide felvettek száma 2516. A SZTE-n szeptember 17-ig az ösztöndíjas szerződést 4374 hallgató írta alá − tudtuk meg Fekete Csabától, az SZTE Hallgatói Szolgáltatói Iroda vezetőjétől, állami ösztöndíjasként az SZTE 4799 hallgatót vett fel. Miskolcon is szeptember első hetében zajlott le a beiratkozás, 771 elsőéves hallgató \"regisztrálta\" magát, és valamivel kevesebb mint 10 százalékuk egyúttal vállalja, hogy állja az oktatás költségeit (73 fő), 652 diák pedig a hallgatói szerződés aláírása mellett döntött.

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet