BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nehéz a multikhoz bekerülni

Bár a Magyarországon dolgozó multinacionális cégek elégedettek a magyar beszállítóikkal, máig előfordul, hogy a nem megfelelő nyelvtudás miatt bukik valaki egy szerződést. Sok kkv maga alatt vágja a fát.

2012. augusztus 31. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Egy olyan időszakban, amikor folyamatosan negatív csúcsot dönt a felszámolások száma, amikor a magas munkanélküliség, a gyenge bizalom és a reáljövedelmek csökkenése miatt padlón a háztartások fogyasztása, sok vállalatnak jelentheti a túlélést, ha sikerül beszállítónak \"szegődnie\" egy Magyarországon működő nagyvállalathoz. A Napi Gazdaság által megszólaltatott cégek mindegyike arról számolt be, hogy a bekerüléshez számos követelménynek kell megfelelniük. Ezért is indította el a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) a Beszállítói Programot, melynek fő célja, hogy finanszírozási, hálózatépítési és szolgáltatási hátteret biztosítson a hazai beszállítóknak − tudtuk meg a szervezettől. A HITA szerint azért van szükség a programra, mert a tapasztalataik szerint a kisvállalkozások nehezen tudnak kontaktust teremteni a multinacionális cégekkel.

Ugyanakkor beszállítóvá csak többéves, az egész céget teljesen átfogó technikai, technológiai, mentális és szemléletmód-fejlesztési folyamatok integrálásával válhat egy cég − állítja a HITA −, ám ez egy folyamatos fejlesztési, fejlődési kényszert is hordoz magával, hiszen a láncból könnyű kikerülni, elég ehhez néhány minőségi hibás teljesítés vagy határidőcsúszás.

Bár a HITA szerint a magyar cégek többsége technikailag, technológiailag jól felszerelt, és erősek a kreativitásban, a rugalmasságban, a technológiai megoldások kidolgozásában és a fejlesztésben, továbbra is vannak olyan területek melyek állandó gondot okoznak. Ilyen például a minőségmenedzsment vagy az, hogy nagyon sok vállalkozás nem tud versenyképesen árat képezni, de máig gyakran előfordul az is, hogy hiányzik a magas szintű műszaki nyelvtudás.

Sokaknál például alapból nehéz a bekerülés, mivel az anyacég már rendelkezik globális hálózattal, amelyen nem változtat. Ilyen például a Komáromban gyártó Nokia. A Magyar Suzuki Zrt.-nél például a beszállítók 30 százaléka hazai cég, az Audi Hungaria Motor Kft.-nél tíz százalék alatt van ez az arány, míg a Siemenstől azt a választ kaptuk, hogy a magyarországi cégcsoportjánál az idegen − azaz nem Siemens-érdekeltségű − beszállítók aránya 85 százalék.

Azt, hogy ebbe a körbe nehéz bekerülni, mindegyik nagyvállalat megerősítette, a Suzukinál például kiemelték, hogy várhatóan nem változik ez az arány a közeljövőben, mivel a jelenlegi modellpaletta alkatrészeinek ellátása folyamatos, és az együttműködések általában hosszabb távra szólnak.

A 20-25 magyar beszállítóval dolgozó McDonald\'snál azt emelték ki, hogy miután stabil hátteret nyújtanak a partnercégek, így új beszállító belépésére leginkább csak olyan promócióknál van lehetőség, ahol a meglévő beszállítók nem rendelkeznek a szükséges termékkel − ilyen volt legutóbb például a \"Hazai ízek\" promócióban szereplő Kolbászburgerben lévő hartai kolbász.

Arra a kérdésünkre, hogy elégedettek-e a magyar beszállítóikkal, egybehangzó igen volt a válasz az általunk megszólaltatott cégeknél. Az étteremlánctól megtudtuk, hogy vannak olyan partnercégeik, amelyekkel immár 24 éve dolgoznak együtt, tőlük elvárják, hogy folyamatosan fejlesszenek, beruházzanak annak érdekében, hogy nagy mennyiségű árut, magas élelmiszer-biztonsági követelményeknek megfelelve egyenletesen magas minőségben és versenyképes áron szállítsanak a számukra.


Napi Gazdaság, Katona Vanda
Dzindzisz Sztefan
Dzindzisz Sztefan

Ez is érdekelhet