BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még többe kerül és csúnyább lesz a cigaretta

Szombattól nemcsak a dohányzásból eredő szenvedélybetegség káros hatásainak fotóit kell elhelyezni a cigarettásdobozokon és dohánytermékeken, hanem egyben drágul is a termék, hiszen a júliusi jövedékiadó-emelkedést mostanra minden terméknél érvényesíteni kell.

2012. augusztus 31. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az uniós elvárásoknak megfelelően a dohányzás visszaszorítása érdekében szeptembertől már nemcsak feliratokkal, hanem elrettentő képekkel is illusztrálniuk kell a gyártóknak a szenvedélybetegségből eredő káros hatásokat. A több tucat fotón halál, tüdőrák, fog- és ínybetegségek, illetve kellemetlen és gusztustalan tünetegyüttesek lesznek. (Szeptember 1-jétől csak képes figyelmeztetéssel ellátott dohányterméket szabad gyártani, 2013. január 1-jétől pedig csak ilyenek kerülhetnek forgalomba.) Azon államokban, ahol az új csomagolást már bevezették, a dohányosok egyben dobozzal védekeznek, eltakarva ezzel a dobozon látható képeket. Erre reagálva a tengerentúlon egyencsomagolásba \"zavarnák\" a gyártókat, végképp megfosztva ezzel a fogyasztókkal történő kommunikációtól. Az egyencsomagolást Ausztráliában támadták meg bíróságon a gyártók, a bíróság ellenük ítélt, így nem lesz akadálya annak, hogy a későbbikben ez a technika a világ minden táján meghonosodjon.

Ősztől nemcsak a végzetükkel kell szembenézniük a dohányosoknak a cigarettásdobozokon, hanem a növekvő termékárakkal is. A jogszabályok szerint a gyártók ma már legfeljebb 60 napra raktározhatnak be adózárjegyeket, kitolva ezzel az adóemelésből származó árnövekedést. Legutóbb július elsején változott a termék jövedékiadó-tartalma, vagyis szeptember elsejével már minden terméknél át kell vezetni az emelést − hacsak a gyártó nem dönt úgy, hogy \"lenyeli\" a többletköltséget.

Amiről nem beszélnek a gyártók, az az, hogy a drasztikus áremelkedésektől úgy óvják meg a piacot, hogy gyorsítják az \"innovációt\", a fő márkákból egyre több almárkát vezetnek be (akár alacsonyabb előállítási költséggel) akciósan, amelynek új ára van, így kevésbé függ az adóemelésektől. Sokáig nem lehet csinálni, jövőre olyan magassá válik a jövedékiadó-tartalom, hogy 750 forint alatt nem éri meg a terméket forgalmazni, vagyis a legolcsóbb cigaretták is körülbelül ennyibe kerülnek. (Ezer szálra vetítve jövőre eléri a cigaretta adótartalma a 90 eurót, úgy, hogy Magyarország 2018-ig derogációt kért az összeg eléréséhez. Alig két éve az adótartalom ezer szálra vetítve 64 euró volt.)


Napi grafikonok
Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet