BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ki menti meg Esztergomot?

2012. augusztus 29. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Esztergom az önkormányzati rendszer egyik legfurcsább gazdasági válságát éli át. Az elmúlt két évben a pénzügyi helyzet folyamatosan romlott, Tétényi Éva független polgármester és a többségében kormánypárti képviselő-testület nem hajlandó tárgyalóasztalhoz ülni. Vagy ha mégis, konszenzus nélkül állnak fel. Egymásra mutogatnak: a képviselők szerint Tétényi \"celebkedik\", a városvezető a 100 százalékban önkormányzati tulajdonban lévő városüzemeltető vállalatra mondja, hogy hűtlenül kezeli a vagyont és a képviselők nem hajlandóak a várost megmenteni. A testület hónapok óta megérett arra, hogy feloszlassák. Az idő sürget! A költségvetésből több mint 1,1 milliárd forint hiányzik a város működtetésére. Ennek finanszírozására eddig nem jelöltek ki forrást. A súlyos cashflow-poblémák szeptember végére fizetésképtelenségbe sodorhatják a települést. Állami inkasszó sújtja a városi büdzsét, áprilisban már 350 millióval, nyáron pedig újabb 400 millióval csökkent a kasszában lévő pénz. Az állami inkasszó fennmaradó része decemberben esedékes. Kérdés, megmenti-e az állam a várost. Az az állam, amely csak a meglévő önkormányzati rendszer felszámolása mellett kardoskodik, miközben számos város vezetése szerint az új, járási struktúra nincs startközelben, mégis e rendszerre koncentrál? Az az állam, amely a többi − ellenzéki vagy független vezetésű − csőd közeli várost is bizonytalanságban tartja? A szintén független polgármester által vezetett Hevessel vajon mi lesz? Vagy a képviselő-testület dobhatja a mentőövet? Az a képviselő-testület, amely nem ment el a zárt ülésre a múlt héten sem? Vagy a polgármester, aki tavasz óta folyamatosan farkast kiált, elijesztve a potenciális hitelezőket? Ki akarna egy halálra ítélten segíteni! Utóbbi valószínűtlen, előbbiek inkább lehetnek mondvacsinált hősök, jelezve: a többségben megszoksz, vagy megszöksz. Ezzel precedenst teremthetne Esztergom története.

Tóth Kata
Tóth Kata

Ez is érdekelhet