Idén augusztus 22. volt az ökológiai túllövés napja, az emberiség ekkorra felhasználta az egész évi erőforrásokat, amelyeket a Föld fenntartható módon képes előállítani − derült ki a Global Footprint Network (GFN) nemzetközi szervezet kutatásaiból. A GFN adatai azt mutatják, hogy mind a népesség, mind pedig a fogyasztás mértéke folyamatosan növekszik. Bár a modern technológia segített növelni a terményhozamokat az utóbbi években, de még ez sem képes lépést tartani az emberiség létszámával és fogyasztásának növekvő ütemével, azaz már nem csak a természeti tőke hosszú távon is rendelkezésre álló hozamait használjuk, hanem már a tőkéből is költekezünk. A pénzügyi deficit hatását világszinten tapasztaljuk. A bankszámlakivonatokhoz hasonlóan a bevételeket és a kiadásokat követi nyomon évről évre a GFN, és ez alapján számítja ki az ökológiai túllövés napját. A természeti erőforrásokra nehezedő nyomás jellegét tekintve a pénzügyi túlköltekezéshez hasonlít. A keletkező ökológiai deficit miatt a természeti tőkét kezdjük el fogyasztani, és széndioxidot halmozunk fel a légkörben − mondta Nagy Gréta, a Dandelion Kft. ügyvezetője.
Az ökológiai lábnyom egy természetierőforrás-elszámolási eszköz, amely azt méri, hogy mekkora az a biológiailag termékeny terület, amelyet egy adott népesség vagy tevékenység igényel, és viszonyítja azt a ténylegesen rendelkezésre álló terület nagyságához. Az ökológiai túllövés állapota csak korlátozott ideig tartható fenn, mielőtt az ökoszisztéma degradálódása vagy esetleges összeomlása bekövetkezne. A degradáció jelei már tapasztalhatóak például a vízhiány, az elsivatagosodás, a talajok pusztulása, a csökkenő szántóföldi hozamok, az erdőirtás, a fajok gyors kihalása, a halállományok összeomlása, valamint a globális klímaváltozás formájában. Egyes újabb következmények esetleg csak akkor válnak láthatóvá, amikorra már visszafordíthatatlanná váltak − mutatott rá a GFN kutatása.
